Dzisiaj jest 22.01.2019
Strona głównaRekrutacjaKontaktLinkiBiuletyn Informacji Publicznej  13-14 stycznia 2019
  Nasza szkoła na 3. Śląskim Festiwalu Nauki

W ramach III Katowickiego Festiwalu Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód” mieliśmy okazję pokazać się z naszej najlepszej strony – były cudeńka z masy karmelowej, były przepyszne i prześliczne pierniczki, było oznaczanie twardości wody, były węże i pająki…
A to tylko małe elementy tego co możemy zaoferować – ZAPRASZAMY DO ZSPS

zobacz zdjęcia


  7 stycznia 2019
  Noworoczne kolędowanie w „Przystani”

Na zaproszenie Pana wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika uczniowie naszej szkoły udali się z do Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach na wspólne kolędowanie. Z wielką radością zaśpiewaliśmy razem z podopiecznymi „Przystani” oraz zaproszonymi gośćmi dziesięć wybranych przez nas kolęd i pastorałek. Podobnie jak w zeszłym roku zostaliśmy przyjęci niezwykle serdecznie. Nasze wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitary i skrzypiec sprawiło, że znów poczuliśmy magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Nie mogło też zabraknąć św. Mikołaja, który wręczył wszystkim obecnym na koncercie słodkie upominki. Szkolny chór (uczniowie z klasy IA, IIA i IIIA) wraz z panią prof. Agatą Cegiełą i p. prof. Lidią Kasperczyk zadeklarował, że w przyszłym roku też chętnie pokolęduje w „Przystani”.

zobacz zdjęcia


  21 grudnia 2018
  Przedświąteczne spotkania

Tradycyjnie ostatniego dnia przed przerwą świąteczną usiedliśmy przy klasowych wigilijnych stołach – podzieliliśmy się opłatkiem, zjedliśmy pyszne potrawy, a na deser słodkie wypieki własnej roboty. Znaleźliśmy siłę do śpiewania kolęd i do opowiadania o tym, jak spędzamy Święta Bożego Narodzenia w naszych domach. Nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów pod choinką – np. w IIIAC (która świętowała już w zeszłym tygodniu – czas przed świętami to ogrom pracy dla naszych cukierników, dzięki nim w naszych domach mamy mnóstwo słodkich pyszności!) każdy dostał swój własny fartuch - jak przystało na prawdziwych mistrzów wypieków:-) A grupa uczniów klas IIA i IIIA przygotowała dla wszystkich niespodziankę – przestawienie świąteczne. Tym razem nie były to tradycyjne Jasełka, ale Quiz świąteczny – Wiktoria (pomysł, scenariusz i reżyseria), Ula, Paweł, Kamil i Jakub w sposób humorystyczny ukazali wiedzę i współczesne podejście do Świąt Bożego Narodzenia. Ale refleksja była jedna – nadchodzący czas to Święta Narodzenia Syna Bożego, a największym darem jaki możemy złożyć Jezusowi jest pójście na Jego imprezę urodzinową, na Pasterkę. To jeden mały gest, a znaczy tak wiele. Pamiętajmy, Święta naprawdę mogą być fajne, wystarczy się postarać – oto lista świątecznych zadań:
 1. Wziąć bliskich w ramiona.
 2. Poświęcić im swój czas.
 3. Nie przejmować się bzdurami.
 4. Udekorować twarz uśmiechem.
 5. Napełnić serce miłością.
 6. Jeżeli coś nie idzie to wrócić do punktu pierwszego.
Nie zapominajmy jednak o tych, którzy najbardziej potrzebują bliskości i zostawmy chociaż jedno PUSTE MIEJSCE PRZY STOLE.

zobacz zdjęcia


  18 grudnia 2018
  Wycieczka do Warszawy

Na zaproszenie Pana Michała Wójcika - Posła na sejm RP i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP grupa uczniów naszej szkoły wraz z p. prof. L. Kasperczyk i p. prof. A. Cegiełą uczestniczyła w autokarowej wycieczce do Warszawy. Była to forma podziękowania młodzieży za ich zaangażowanie dla Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach, gdzie wspólne kolędowanie stało się już świąteczną tradycją szkoły. Pierwszym punktem naszego pobytu w stolicy było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem słuchaliśmy opowieści o tragicznych losach więźniów z ul. Rakowickiej 37. Po przejmującej lekcji historii udaliśmy się na ul. Wiejską, gdzie zwiedziliśmy siedzibę sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii i obecnego działania polskiego parlamentu. Po obiedzie w restauracji sejmowej udaliśmy się do siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości. Na pierwszym spotkaniu Pani Beata Kempa Minister ds. Pomocy Humanitarnej opowiadała nam o konkretnych działaniach podjętych na rzecz pomocy medycznej potrzebującym, szczególnie dzieciom i kobietom w Syrii czy krajach afrykańskich. Na drugim spotkaniu Pan Sekretarz Stanu Michał Wójcik chętnie odpowiadał na nasze pytania dotyczące jego kariery politycznej, obowiązków wynikających z pełnionych funkcji, a także osobistych zainteresowań. Na koniec wizyty uczniowie wręczyli Panu ministrowi słodki prezent w postaci własnoręcznie pieczonych i zdobionych świątecznych pierników. Prawdziwą niespodzianką była nas możliwość zwiedzenia słynnego Stadionu PGE Narodowy. Wróciliśmy do Katowic po północy, wymieniając się wrażeniami z naszej wspaniałej wycieczki do stolicy.

zobacz zdjęcia


  16 grudnia 2018
  Bieg Dziewięciu Górników

Tradycją naszej szkoły jest coroczny udział w uroczystościach związanych z rocznicą pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. W tym roku, w niedzielne przedpołudnie 16 grudnia 2018 roku, dokładnie w 37. rocznicę największej tragedii stanu wojennego, uczestniczyliśmy w „Biegu Dziewięciu Górników”. Zgodnie z ideą akcji szkołę reprezentowało 9 uczniów: Jagoda i Wiktoria z IB, Natalia, Patrycja, Wiktoria, Kasia, Nicola, Wiktoria i Magda z IA oraz p. prof. z wf-u i z historii. Biegliśmy w koszulkach z wizerunkiem wybranego przez nas patrona biegu, jednego z zabitych górników – Zenona Zająca. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Krzyża Zastrzelonych Górników przy kopalni „Wujek”. Po biegu i zapaleniu zniczy pod pomnikiem, mogliśmy spróbować gorącego kapuśniaku, przygotowanego specjalnie dla uczestników dzisiejszego wydarzenia.

zobacz zdjęcia


  11 grudnia 2018
  Kraków – świąteczny jarmark i spotkanie z twórczością Wyspiańskiego

Klasa IIIA uczestniczyła w wycieczce do malowniczego, aczkolwiek deszczowego Krakowa. Obejrzeliśmy przepiękną Bazylikę św. Franciszka oraz Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym. Głównym celem wycieczki było muzeum Narodowe, w którym znajduje się wystawa Stanisława Wyspiańskiego – mogliśmy odkryć nieznaną nam stronę pisarza, poznaliśmy jego twórczość i życie prywatne. Zwiedzanie odbyło się w bardzo ciekawy sposób – pani przewodnik podzieliła nas na grupy i rozdała kartki z pytaniami na temat Wyspiańskiego. Po wykonaniu zadań przedstawialiśmy pozostałym efekty swojej pracy. A później… zwiedzanie wystawy zbliżało się ku końcowi – po wyjściu z tego cudownego miejsca udaliśmy się w kierunku dworca autobusowego i tak zakończyła się nasza podróż po Krakowie.

zobacz zdjęcia


  10 grudnia 2018
  Konkurs „Świąteczne Pierniki

To już piąta edycja konkursu „Świąteczne pierniki”. W rywalizacji dominowali uczniowie z klasy IIIA technikum i właśnie uczestnicy z tej klasy zdobyli najwyższe miejsca. W konkursie brali również udział uczniowie z klasy IA i IVA. Poziom prac był wysoki i niezwykle wyrównany. Pojawiły się różne techniki składania domków oraz przepiękne lukrowe – białe i kolorowe dekoracje pierniczków. Komisja Konkursowa w składzie p. prof. Małgorzata Plesińska, p. prof. Aleksandra Cymerys i p. prof. Izabela Skąpska, przyznała następujące miejsca:
  Kategoria „Domek z pierników”
 • I miejsce – Agata Dyczkowska kl. IIIA
 • II miejsce – Izabela Zajusz kl. IA
  Kategoria „Dekorowanie pierników”:
 • I miejsce – Dawid Szmajduch kl. IIIA
 • II miejsce – Gabriela Leks kl. IIIA
 • III miejsce – Dominika Rozmus kl. IVa
 • Wyróżnienie – Weronika Niewiadomska kl. IIIa
Gratulujemy!
I zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

zobacz zdjęcia


  10 grudnia 2018
  „Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty”

Dziś w naszej szkole gościliśmy studentkę farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - przeprowadziła ona prelekcję na temat antybiotykoterapii, podczas której mogliśmy zapoznać się z zasadami prawidłowego przyjmowania antybiotyków, mechanizmem ich działania oraz skutkami nieprawidłowej antybiotykoterapii. Poznaliśmy historię odkrycia pierwszych antybiotyków, a także ich przewidywaną przyszłość związaną z pojawianiem się coraz większej ilości bakterii lekoopornych. Miejmy nadzieję, że dzięki dzisiejszej prelekcji uczniowie naszej szkoły podejdą rozważnie do leczenia się antybiotykami i unikną błędów podczas ich stosowania. Życzymy wszystkim aby jak najrzadziej chorowali i nie musieli stosować antybiotyków!

  8 grudnia 2018
  XI Edycja projektu „Miejska Dżungla” - „Nie parkuję na miejscu dla osoby niepełnosprawnej”

Po raz kolejny włączyliśmy się w promowanie założeń projektu – Nicola i Paulina z kl IB oraz Weronika, Patrycja, Wiktoria i Ola z IA pod opieką pani pedagog, z ogromnym zaangażowaniem zachęcały do przestrzegania przepisów w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Podczas prowadzenia rozmów spotkaliśmy się ze zrozumieniem i uznaniem ze strony większości spotkanych osób. Niestety doświadczyliśmy również bardzo nieprzyjemnych zachowań ze strony kierowców – na szczęście mogliśmy liczyć na wsparcie pracowników Straży Miejskiej. To co nieprzyjemne zostawiliśmy na parkingu, z nadzieją, że osoby, które zachowały się niewłaściwie przemyślą swoje zachowanie. Za rok z pewnością ponownie weźmiemy udział w przedświątecznej akcji parkingowej.

czytaj

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2018
  „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu"

Powyższe słowa są motywem przewodnim święta jakie obchodzimy 6 grudnia. Tego dnia naszą szkołę odwiedził długo wyczekiwany Święty Mikołaj wraz ze swoimi dzielnymi pomocnikami, którzy obdarowali nas słodkimi upominkami. Ich wizyta miała nam przypomnieć, że w tym święcie jest coś niesamowitego, coś co łapie za serce. Pojawiło się wiele pozytywnych emocji, wzruszeń oraz szczerych uśmiechów, co sprawiło, że choć na chwilę mogliśmy wrócić do czasów dzieciństwa i na nowo odkryć magię świąt.

zobacz zdjęcia


  5 grudnia 2018
  Świąteczny kiermasz

Uzdolnienia uczniów przerosły najśmielsze oczekiwania… Przepiękne kartki, stroiki, bombki, ręcznie szyte ozdoby, przepyszne ciasta. A to wszystko przy akompaniamencie piosenek oraz scenki świątecznej przygotowanej przez uczniów klasy IIB. Odwiedzili nas rodzice, panie z Klubu Seniora, znajomi – wszystkim dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy. A największe podziękowania należą się uczniom – artystom - za chęci, uśmiech i wielki wkład w życie naszej szkoły!

zobacz zdjęcia


  30 listopada 2018
  Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS to święto obchodzone 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, już od 1988 roku. W naszej szkole tradycyjnie zajęcia dla młodzieży klas pierwszych poprowadziła p. prof. Anna Kuczyńska. Przekazała informacje o drogach zakażenia HIV oraz chorami przenoszonymi drogą płciową. Zachęcała do podejmowania rozsądnych wyborów w życiu oraz unikania sytuacji ryzykownych. Poinformowała o możliwości wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, dyskutowali, wyrażali swoje zdanie, a na koniec nagrodzili prowadzącą gromkimi brawami!

zobacz zdjęcia


  29 listopada 2018
  Andrzejki

Lanie wosku, wróżenie z ręki, szklana świecąca kula, horoskopy, układanie butów… Niby nikt w to nie wierzy – ale czyż to nie przyjemnie posłuchać, że w życiu czeka na nas miłość, pieniądze, że będziemy zdrowi, piękni i szczęśliwi? Dziękujemy uczniom klas IA, IB I IIIB za mnóstwo pozytywnej energii!

zobacz zdjęcia


  28 listopada 2018
  #Komórkomania

Dziś w naszej szkole odbyło się niezwykle ważne wydarzenie – rejestracja potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych! Akcję przeprowadziły wolontariuszki DKMS – Agnieszka, Marta, Natalia i Wiktoria z IIIB wraz z koordynatorem – p. prof. Anną Kuczyńską. Zarejestrowało się 20 potencjalnych Dawców – bardzo, bardzo dziękujemy – jesteście Wielcy!!! Ogromne podziękowania należą się też wszystkim, którzy przynieśli przepyszne ciasta – dzięki Wam uczniowie (i nie tylko) napełnili swoje brzuszki, a puszka na datki na rzecz Fundacji DKMS zapełniła się bardzo szybko!

zobacz zdjęcia


  23 listopada 2018
  Akcja Komórkomania – prelekcja

Niedawno nasza szkoła przystąpiła do programu Komórkomania zorganizowanego przez Fundację DKMS, która działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia i jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju. Dziś p. prof. Anna Kuczyńska – koordynator akcji – przeprowadziła dla uczniów prelekcję dotyczącą dawstwa szpiku. Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego.
Jednak co piąty polski Pacjent nie może znaleźć swojego Dawcy, dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie.
Wszystkich chętnych i gotowych do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców zapraszamy w środę - 28 listopada w godzinach 8.00 – 12.00 do świetlicy szkolnej – czekamy na Was!!!

zobacz zdjęcia


  22 listopada 2018
  III miejsce dla Pauliny i Oli w konkursie literackim

Nasza szkoła, już po raz kolejny, wzięła udział w XV Wojewódzkim Konkursie „Śląsk moja mała Ojczyzna. Schlesien – meine kleine Heimat”, zorganizowanym przez ZSO nr 12 w Gliwicach. W tym roku tematem wiodącym był „Byfyj – niemy świadek historii, tradycji i kultury Śląska”. Paulina Łyko z klasy IIA napisała opowiadanie pt: „Szolka tyju u Stylów”, które jest kontynuacją minisagi jej autorstwa o losach rodziny Stylów. Z kolei Ola Sobół z klasy IIB zadebiutowała na konkursie opowiadaniem o skarbach prababci Wandy ukrytych w byfyju pt: „Pamiętam...”Jury konkursu przyznało Paulinie i Oli ex aequo III miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym młodym i zdolnym pisarkom!

Szolka tyju u Stylów"

Pamiętam ..."


  20 listopada 2018
  Spotkanie z twórczością Wyspiańskiego

Klasa 3b wraz z nauczycielami języka polskiego wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Głównym punktem wypadu była wystawa dotycząca Stanisława Wyspiańskiego, którego mogliśmy podziwiać w roli poety, malarza, scenografa. Będąc na miejscu odwiedziliśmy również Wawel oraz Kościół Mariacki z pięknymi polichromiami, wykonanymi przez Stanisława Wyspiańskiego. Przeżyliśmy cudowne, kulturalne popołudnie.

zobacz zdjęcia


  16 listopada 2018
  Recytacja poezji dla Niepodległej

W piątkowy dzień trójka naszych uczniów: Kinga Włodarczyk z kl. IB, Sybilla Haśnik z kl. IIB i Kamil Butte z kl. IIA wzięła udział w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej „Da Bóg nam kiedyś zasiąść w Polsce wolnej”. Konkurs odbył się w Filii nr 1 Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych konkursach

zobacz zdjęcia


  16 listopada 2018
  „Katowice bez tajemnic” - IIB w Muzeum Historii Katowic

W listopadowy dzień uczniowie klasy IIB, razem z p. prof. A. Cegiełą i p. prof. I. Skąpską zwiedzili nowo otwartą wystawę „Z dziejów Katowic” oraz zachwycające „Wnętrza mieszczańskie”. Z ciekawością oglądaliśmy unikalne zdjęcia i eksponaty związane z bogatą historią miasta, a także rozwiązywaliśmy zagadki historyczne i graliśmy w multimedialne układanki dotyczące Śląska dawniej i dziś. To była wspaniała lekcja historii naszego miasta i regionu.

zobacz zdjęcia


  15 listopada 2018
  Światowy Dnia Rzucania Palenia

Palący i niepalący… (oby tych drugich było coraz więcej!) – z okazji tego dnia przeczytajcie Apel Fundacji „Promocja Zdrowia”:
Tegoroczny temat akcji odnosi się głównie do rodzin spodziewających się dziecka. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

czytaj więcej


  13 listopada 2018
  Mistrzostwa Katowic w badmintonie

Uczennice klasy IIIA Wiktoria Jaruszewska i Natalia Szostak zajęły III miejsce w Mistrzostwach Katowic szkół ponadgimnazjalnych, które odbyły się w hali sportowej SP nr 53 w Katowicach. Po zaciętym, bardzo długim turnieju, po rozegraniu kilkunastu meczów udało się dojść do finału B i zdobyć III wynik. Pozostaje niedosyt, ponieważ do możliwości walki o złoto zabrakło jedynie jednego punku. Natalia i Wiktoria postanowiły dalej trenować i za rok wygrać turniej, wracając ze złotymi medalami. Gratulujemy, za rok będziemy trzymać kciuki!!!

zobacz zdjęcie


  9 listopada 2018
  Noc pełna wrażeń…

Noc z 9-go na 10-go listopada uczniowie klasy IIB wraz ze swoją wychowawczynią i p. pedagog spędzili w szkole – to nie żart! W ramach integracji klasowej zorganizowali „Noc Filmową” połączoną z „Nocą Gier Planszowych”. Krótko mówiąc... Było rewelacyjnie!!!

zobacz zdjęcia


  9 listopada 2018
  Świętowanie 100-lecia odzyskania Niepodległości

Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania wszystkich czterech zwrotek Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie p. prof. Wojciech Lietz przedstawił prezentację „Sen Polaków o Niepodległej” - krótką historię „Beliniaków” - pierwszego Pułku Ułanów Legionów Polskich. Po wysłuchaniu niezwykle barwnej opowieści przyszedł czas na nasze życzenia dla Polski – przez cały tydzień zbierała je i uwieczniła na filmie p. prof. Agata Cegieła. A czego my życzymy Polsce z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości? Życzymy Ci Polsko: optymizmu, wiary w siebie, szczęścia, aby rządzili Tobą mądrzy i sprawiedliwi ludzie, żebyś nie była podzielona, aby Polacy czytali polską literaturę i znali polską historię, by umieli zamienić kłótnie na rozmowę, by ważna dla nich była wiara, nadzieja, rodzina, by nigdy nie zabrakło im wolności słowa i myśli, by umieli pokazywać, że Cię kochają! Po życzeniach nadszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie klasy IIA – Ula, Julka, Wiktoria, Klaudia, Julia, Kamil, Jakub i Paweł oraz Tomek z IIIB. W wielkim skupieniu wysłuchaliśmy fragmentu „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima, przepięknie wyrecytowanego przez Kamila. A potem z uśmiechem posłuchaliśmy piosenek dwudziestolecia międzywojennego: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Panie Janie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Zapomniana melodia”, „Każdemu wolno kochać’, „Już taki jestem zimny drań”. A na koniec – coś współczesnego i jakże ważnego w każdym momencie historii! – „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…”

zobacz zdjęcia


  1 listopada 2018
  Dzień Wszystkich Świętych

Początek listopada to jesienne dni zadumy, refleksji, pamięci o tych, których wśród nas już nie ma… Odżywają wspomnienia, na chwilę się zatrzymujemy, wychodzimy z otaczającego nas zgiełku i chaosu... Palimy światełka – pamiętamy…

zobacz zdjęcie


  31 października 2018
  Święto Halloween

Kolejny raz w naszej szkole odbyła się zabawa z okazji święta Halloween. Wielu z nas przebrało się strasznie, niepokojąco, a niekiedy śmiesznie (piękny lub straszny makijaż to podstawa!). Zgodnie z tradycją make-up na ten niezwykły dzień był efektowny,  a zarazem przerażający. W środę  wszyscy mogli zaszaleć, a w szczególności zrobiły to dziewczyny z pierwszych klas. Święto duchów to nie tylko przebrania i niezwykłe makijaże, ale również zabawy i konkursy. To właśnie 31 października przyniesione zostały niezwykłe, wyjątkowe, samodzielnie wykonane dynie.

zobacz zdjęcia


  30 października 2018
  „Porwanie Europy” w Teatrze Śląskim

We wtorkowe popołudnie młodzież z Klubu Kulturalnie Zakręconych obejrzała spektakl "Porwanie Europy" w Teatrze Śląskim w Katowicach. Akcja farsy dzieje się na francuskim dworze na przełomie XIX i XX wieku. Piękna Europa pochodząca z arystokratycznej rodziny Pompadurów sprzeciwia się planom rodziców. Nie chce wyjść za mąż za delikatnego angielskiego księcia, lecz woli mołdawskiego kniazia, który okazuje się dzikim i nieprzewidywalnym anarchistą. Jednak prawdziwe zamieszanie na scenie wprowadzają Kicio i Kiciowa...

zobacz zdjęcie


  30 października 2018
  Nagrody dla czytających

W konkursach krzyżówkowych zorganizowanych przez Filię nr 19 MBP i naszą bibliotekę z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zwyciężyły:
I miejsce – Kasia z klasy ICP i Marta z klasy IIIB
II miejsce – Olga i Karolina z klasy IIB
III miejsce – Sybilla z klasy IIB
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.
Zapraszam do biblioteki. Jest w czym wybierać, a nie ma to jak pyszna herbatka w jesienne wieczory i dobra książka do poczytania

zobacz zdjęcia


  29 października 2018
  Słodkie figurki naszych cukierników

Jesteś ciekawy, jak wygląda lekcja procesów produkcji wyrobów cukierniczych w naszej szkole? Zobacz zdjęcia figurek z masy cukrowej, które są dziełem Wiktorii, Oli, Agaty i Dawida z klasy 3A technikum.

zobacz zdjęcia


  26 października 2018
  Szkolny etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – blok weterynaria

Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w teorii, odpowiadając na 60 pytań testowych oraz w praktyce, opisując wykonanie rozmazu krwi, sposobu pobierania krwi oraz ustalając terminy szczepień profilaktycznych królików. Spośród 13 uczestników olimpiady z zadaniami najlepiej poradziły sobie uczennice klasy IIIA – Dominika Bąk i Wiktoria Jaruszewska, które tym samym zakwalifikowały się do kolejnego etapu – na szczeblu okręgowym. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki, a pozostałym uczestnikom bardzo dziękujemy za udział oraz zapraszamy do kolejnego starcia za rok.

zobacz zdjęcia


  25 października 2018
  „Jak pies z kotem”

Grupa młodzieży z Klubu Kulturalnie Zakręconych obejrzała wspólnie film „Jak pies z kotem”. Tytuł filmu nawiązuje do relacji między dwoma dorosłymi braćmi. Ich braterska miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę w obliczu choroby i umierania. Film poruszył nas głęboko, a postacie stały się bardzo bliskie. Obok tragicznych chwil, pojawiały się też w mistrzowski sposób wplecione humorystyczne sceny i dialogi. Film wzruszył nas tym bardziej, że jest oparty na prawdziwej historii samego reżysera. Naszym zdaniem to absolutnie jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Polecamy!!!

zobacz zdjęcie


  25 października 2018
  Uczta dla lubiących czytać…

Chętni czytacze z naszej szkoły w dniu dzisiejszym udali się na książkowe łowy na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, których tegoroczne hasło to: „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Swoje książki - bramy wystawiło 780 wystawców z 20 krajów. Młodzież mogła zapoznać się z nowościami wydawniczymi, posłuchać ciekawych rozmów o czytelnictwie, można było zdobyć zakładki, plakaty a nawet autografy, kupić nie tylko książki, ale również koszulki, torby przypinki , kubki i gry. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w tym święcie książki!

zobacz zdjęcia


  18 października 2018
  Spacer po jesiennym Krakowie i wizyta w Ciuciu Cukier Artist

W czwartkowy poranek grupa uczniów z klasy IIAC wybrała się z wychowawczynią do Krakowa. Pełni energii, przez Las Wolski pomalowany barwami jesieni, pomaszerowaliśmy czerwonym szlakiem na Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego – jaki stamtąd był cudowny widok!!! Schodząc w dół, skierowaliśmy się na żółty szlak, który zaprowadził nas do rezerwatu Panieńskie Skały. Po wyczerpującym marszu zaspokoiliśmy głód, a następnie udaliśmy się do manufaktury cukierków Ciuciu Cukier Artist, gdzie wzięliśmy udział w pokazie produkcji cukierków, poznaliśmy ciekawostki dotyczące karmelu i mogliśmy własnoręcznie wykonać lizaki o dowolnych kształtach. Ależ to był wyczerpujący i pełen emocji dzień…

zobacz zdjęcia


  18 października 2018
  Integracja 1A w „Chlebowej Chacie”

Klasa 1A z wychowawczynią, p. pedagog i p. prof. z historii wybrała się dziś na wycieczkę autokarową do Górek Małych. W „Chlebowej Chacie” mogliśmy poznać proces wypieku chleba (od ziarenka do bochenka), oddzielania śmietany od mleka, ubijania masła i produkcji twarogu. Po teorii przyszedł czas na praktykę: wspólnymi siłami ubijaliśmy masło i przygotowaliśmy twaróg. Następnie uformowaliśmy podpłomyki, które trafiły do pieca, a stamtąd na nasze stoły. Zjedliśmy je ze smakiem z masłem, serem, miodem lub smalcem popijając pyszną kawą zbożową. Po posiłku przyszedł czas na kolejną porcję wiedzy, czyli sposób pozyskiwania miodu i ciekawostki z życia pszczół. Następnym punktem naszej wycieczki była stodoła, w której mogliśmy zobaczyć sprzęty potrzebne do uprawy zboża, mielić zboże w żarnach i młócić cepami. A na koniec upiekliśmy kiełbaski przy ognisku. W „Chlebowej Chacie” poczuliśmy klimat tradycji, wzięliśmy udział w niezwykle ciekawych warsztatach i na pewno nikt z nas nie wrócił do domu głodny.

zobacz zdjęcia


  18 października 2018
  Prezentacje konkursowych wyrobów cukierniczych

Po wczorajszej oficjalnej uroczystości, cała społeczność szkolna świętowała 100-lecie niepodległości naszego kraju, uczestnicząc w prezentacjach wyrobów i poczęstunku. Nauczyciele, młodzież z wszystkich klas i pracownicy szkoły zgromadzili się w świetlicy.
P. prof. Małgorzata Plesińska omówiła okoliczności powstania wystawy „100 – lecie Wojskowej Służby Weterynaryjnej 1918- 2018” oraz zorganizowania konkursu „Okazjonalne wypieki – 100 lat niepodległości”, a następnie przedstawiła zwycięzców i ich dzieła. Następnie p. dyrektor Bożena Zając uroczyście wręczyła dyplomy i nagrody, a młodzież nagrodziła wszystkich gromkimi oklaskami. A potem rozpoczęła się najprzyjemniejsza, długo wyczekiwana część spotkania - wszyscy mogliśmy ocenić organoleptycznie konkursowe wyroby!!! Ależ to było pyszne - zachwycaliśmy się smakiem tortów i nie mogliśmy się nachwalić pomysłów naszych cukierników… A w tle mogliśmy usłyszeć piosenki z lat 20 i 30-tych… To był niesamowicie przyjemnie spędzony czas, w luźnych rozmowach pojawiały się pytania czy w przyszłym roku też będzie podobny konkurs…?

  17 października 2018
  „Okazjonalne wypieki – 100 lat niepodległości”

W konkursie brali udział chętni uczniowie –cukiernicy ze wszystkich klas technikum i szkoły branżowej. Komisja konkursowa w składzie: mgr inż. Małgorzata Plesińska, mgr inż. Aleksandra Cymerys, mgr inż. Ewa Rębacz, mgr inż. Lidia Kasperczyk, oceniała wyroby w dwóch kategoriach: „Torty” oraz „Ciasta i ciasteczka”. Oceniano pomysł, wygląd, techniki wykończenia oraz smak. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i wysokimi umiejętnościami. A jak fantastycznie smakowały ich wyroby! Wybór był niezwykle trudny… Ostatecznie Komisja przyznała miejsca:
  W kategorii „Torty”:
 • 1 miejsce - Monika Lipa klasa IA
 • 2 miejsce - Karolina Zawacka klasa IIICP, Kacper Janiak klasa IVA
 • 3 miejsce - Patrycja Mróz klasa IIICP, Agata Dyczkowska klasa IIIA
 • Wyróżnienia - Aleksandra Sala klasa IA, Dawid Szmajduch klasa IIIA
  W kategorii „Ciasta i ciasteczka”:
 • 1 miejsce - Wiktoria Błaszczyk klasa IIA
 • 2 miejsce - Patrycja Szewczyk klasa IA
 • 3 miejsce - Dominika Rozmus klasa IVA

zobacz zdjęcia


  17 października 2018
  „100 – lecie Wojskowej Służby Weterynaryjnej 1918- 2018”

W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości, społeczność szkolna Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego zorganizowała wystawę
„100 – lecie Wojskowej Służby Weterynaryjnej 1918- 2018”.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło grono wspaniałych gości, a wśród nich: p.Grażyna Burek – zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu UM Katowice, która odczytała list od dr. Marcina Krupy – Prezydenta Miasta Katowice, p.Renata Habryka – starszy Wizytator Kuratorium Oświaty, p.Tomasz Rokicki – radny Miasta Katowice, płk lek. wet. Dariusz Jackowski – Inspektor Weterynaryjny Wojska Polskiego, mjr Zbigniew Strzyżywój - Burzyński – przewodniczący Rady Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej, Stefan Krzeszowski - Kania – przedstawiciel Rady Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej, Piotr Kulczyna – leśniczy z Nadleśnictwa Rybnik, pisarz, podróżnik, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia 19, przedstawiciel Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Pani Dyrektor mgr Bożena Zając powitała szanownych gości, a następnie odczytała list od p. Michała Wójcika – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Po uroczystym rozpoczęciu goście, przy pięknie zinterpretowanych przez uczniów z klas IIA i IVA (bardzo dziękujemy Uli, Julce, Patrycji, Julii, Klaudii, Wiktorii, Jakubowi, Kamilowi, Pawłowi, Tomkowi i Marcelowi) piosenkach z lat dwudziestych – m.in. „Lata dwudzieste lata trzydzieste”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Baby ach te baby!”– mieli okazję spróbować fantastycznych wypieków przygotowanych przez młodzież w ramach konkursu „Okazjonalne wypieki – 100 lat niepodległości”. Wszyscy goście zostali również poczęstowani przepysznym tortem, który otrzymaliśmy w prezencie od p. Jana Szmajducha – właściciela Piekarni Cukierni w Orzeszu – bardzo, bardzo dziękujemy!!!
Po degustacji,główny organizator dzisiejszego dnia – dr n. wet. Wojciech Lietz zaprosił gości do obejrzenia przygotowanej przez siebie wystawy, a następnie z ogromną pasją i zaangażowaniem przedstawił historię służby weterynaryjnej w Rzeczpospolitej Polskiej.

list Prezydenta Miasta Katowice

list Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

zobacz zdjęcia


  17 października 2018
  Koncert w NOSPR

Dzisiaj nasi uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się do NOSPR'u na Symfoniczny Koncert Edukacyjny – „Polska w muzyce cudzoziemców”. Wszyscy uwielbiamy muzykę więc miło nam było usłyszeć miedzy innymi fragment naszego Hymnu Narodowego, utwory nawiązujące do polskich tańców narodowych oraz podziwiać kunszt dyrygenta i debiutujących solistek grających na klawesynie i altówce.

zobacz zdjęcia


  16 października 2018
  Technolodzy na zajęciach w Unilever

Kolejna „inna lekcja” – dziś odwiedziliśmy laboratorium chemiczne w Unilever S.A. Po krótkim spacerku (ale za to jakim słonecznym!!!) zameldowaliśmy się w zakładzie, po wypełnieniu dokumentacji i szkoleniu BHP zostaliśmy zaproszeni do laboratorium, w którym bardzo, bardzo, bardzo nam się podobało. Obejrzeliśmy sprzęt, mogliśmy sami wykonać analizy – np. zawartość wody w margarynie czy kwasowość. Wielką frajdę sprawiła nam też ocena organoleptyczna margaryn

zobacz zdjęcia


  12 października 2018
  Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

Początek spotkania był naprawdę bardzo uroczysty – p. Dyrektor pięknie wszystkich powitała, złożyła życzenia i podziękowania za trudną, ale jakże piękną pracę. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył życzenia w imieniu wszystkich uczniów, wręczył kwiaty. A później… uczniowie klas IIIA, IIIB i IVA przedstawili przygotowaną niespodziankę – parodię posiedzenia Rady Pedagogicznej. Uśmialiśmy się do łez!!! To niesamowite jak uczniowie potrafią wyłapać i ze smakiem odtworzyć powiedzonka, gesty, zachowania nauczycieli… A Gabrysia w roli p. dyrektor – to jak poprowadziła „konferencję” to było mistrzostwo!
Na zakończenie korzystając ze swojej chwilowej władzy ogłosiła, że
poniedziałek będzie dniem bez pytania – hurra!!!

zobacz zdjęcia


  10 października 2018
  Wyjątkowa lekcja analizy żywności

Na dzisiejsze zajęcia z analizy wybraliśmy się (technolodzy z IVA z p. prof. Anną Kuczyńską) do Oddziału Badań Żywności WSSE w Katowicach. Poznaliśmy cele badań, metodykę ich wykonywania, zobaczyliśmy sprzęt – okazało się, że wiele oznaczeń wykonujemy na naszych lekcjach, że całkiem wiele zagadnień jest nam bliskich… Niektórzy chętnie w przyszłości pracowaliby w takim właśnie miejscu! Cóż – matura, studia i kto wie…???

zobacz zdjęcia


  8 października 2018
  Wycieczka do Wrocławia

W poniedziałkowy poranek grupa uczniów z klasy IIIA i IIIAC z wychowawczyniami wsiadła do pociągu nie „byle jakiego”, ale do Wrocławia. Na miejscu przywitało nas słońce, które towarzyszyło nam podczas zwiedzania wrocławskiego zoo. Był to prawdziwy raj nie tylko dla przyszłych techników weterynarii, ale także dla techników technologii żywności i cukierników. Zauroczył nas także wrocławski Rynek. Odśpiewaliśmy gromkie "sto lat" z okazji 18. urodzin Karoliny, która poczęstowała nas urodzinowymi cukierkami. Spróbowaliśmy smakołyków lokalnej kuchni (burgery były pyszne!), zakupiliśmy pamiątki, zrobiliśmy zdjęcia i spacerkiem ruszyliśmy w stronę dworca. A w pociągu rozmowom i śmiechom nie było końca...

zobacz zdjęcia


  8 października 2018
  „Ważne miejsce” – tajemnica ciemności

Uczniowie klasy IIA z wychowawczynią i p. pedagog wybrali się na niezwykłą wystawę. Mogliśmy „zobaczyć” zwykłe miejsca w absolutnych ciemnościach – za pomocą dotyku, słuchu i węchu. To było naprawdę niesamowite przeżycie – móc na chwilę wejść w świat osób niewidomych. Zachęcamy wszystkich do odwiedzin „Ważnego miejsca”. Poza odkrywaniem świata bez używania wzroku wzięliśmy udział w warsztatach – dotyczyły one zagadnień komunikacji, autoprezentacji, pewności siebie oraz współpracy w grupie. A na nasze opiekunki czekało super zaskoczenie – szefem kuchni „Ważnego miejsca” jest Robert – cukiernik – absolwent naszej szkoły sprzed kilku lat!

zobacz zdjęcie


  5 października 2018
  Wycieczka integracyjna klasy IB

Uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią, p. pedagog i p. bibliotekarką wybrali się do Zagrody Żubrów w Pszczynie. Już o godzinie 7.30 w bardzo rześki poranek wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Pszczyny. Pani przewodnik oprowadziła nas po obiekcie zdradzając tajemnice życia pszczyńskich żubrów i nie tylko. Poznaliśmy zwyczaje leśnych i gospodarskich zwierząt. Największą naszą sympatię zdobyły jednak osły. W towarzystwie dzikich zwierząt zjedliśmy wspólne drugie śniadanie. Udaliśmy się na spacer po parku zamkowym i pszczyńskim rynku. Wspólnie spędzony czas i cały wyjazd zaliczamy do udanych i nie możemy się doczekać następnego

zobacz zdjęcia


  28 września 2018
  „Mistrz wiedzy wszelakiej”

Na długiej przerwie p. prof. A. Kuczyńska zaprosiła chętnych uczniów do udziału w Konkursie – było dużo śmiechu, emocji i pytań – np. o wzór wody destylowanej czy najwyższy szczyt Tatr. Z odpowiedziami zmagały się Ala, Monika i Wiktoria - Ala z klasy IVA została wrześniowym Mistrzem Wiedzy Wszelakiej!!! Gratulujemy, zapraszamy chętnych do kolejnego etapu Konkursu – już w październiku!

zobacz zdjęcia


  27 września 2018
  Technolodzy w Zakładach Mięsnych Silesia

Grupa uczniów klasy IVA pod opieką p. prof. Małgorzaty Plesińskiej wybrała się dziś do Zakładów Mięsnych w Sosnowcu, znanych ze sprzedaży przetworów pod marką „Duda”. Ubrani w kombinezony, czepki, buty ochronne mogliśmy wejść na hale gdzie odbywa się rozbiór i konfekcjonowanie mięsa, produkcja przetworów mięsnych, produkcja dań gotowych. Byliśmy w chłodniach oraz magazynach wyrobów gotowych i przypraw, widzieliśmy wiele maszyn i urządzeń, o których uczyliśmy się na lekcjach technologii. Było to dla nas bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Szkoda, że nie możemy pokazać zdjęć – w zakładzie jest absolutny zakaz wnoszenia telefonów i fotografowania.

  24 września 2018
  „Wolontariat hospicyjny - Chcieć to móc”

Dziś odwiedziły nas p. doktor Jolanta Grabowska-Markowska i p. psycholog Maja Gałęziowska pracujące, pomagające chorym w hospicjum Cordis w Katowicach. W ramach projektu realizowanego z Urzędem Miasta Katowice na rzecz mieszkańców, przeprowadziły zajęcia promujące wolontariat hospicyjny. Mogliśmy posłuchać na czym polega idea wolontariatu, dowiedzieliśmy się w jaki sposób każdy z nas może pomóc – tyle na ile chce i na ile może. Obejrzeliśmy wzruszający film… i cóż więcej dodać… pewnie niektórzy z nas zdecydują się zostać wolontariuszami, przecież tak niewiele trzeba by podarować Komuś uśmiech…
6 października o godzinie 9.00 w hospicjum Cordis odbędzie się spotkanie dla nowych wolontariuszy.

zobacz zdjęcia


  21 września 2018
  „Sprzątanie Świata”

Uczniowie klasy IA wraz z nauczycielami wf sprawnie pomaszerowali na teren zbiorników wodnych w Katowicach Szopienicach, by wziąć udział w akcji Sprzątanie Świata – w tym roku była to już jubileuszowa – 25-ta akcja pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Jak zwykle nie mogło nas zabraknąć!

zobacz zdjęcia


  21 września 2018
  Narodowe czytanie

Mieliśmy dziś okazję do poznania ciekawostek z życia Stefana Żeromskiego – p. prof. Mariola Weber przygotowała prezentację o rodzinie pisarza, jego miłosnych podbojach, pisarstwie. A potem wysłuchaliśmy fragmentów „Przedwiośnia” w wykonaniu zaproszonych gości – z MDK Szopienice filia nr 1 oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 1, naszych absolwentów (dziękujemy Markowi i Michałowi!) oraz nauczycieli – p. prof. Małgorzata Plesińska, p. prof. Katarzyna Macura i p. prof. Wojciech Lietz pięknie czytali, a my wsłuchiwaliśmy się w pełne epitetów, kwieciste, bardzo emocjonalne i obrazowe zdania Żeromskiego…

zobacz zdjęcia


  13 września 2018
  Nowy sezon kinowy rozpoczęty!

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, więc czas rozpocząć nowy sezon kinowy. Tym razem Kulturalnie Zakręceni obejrzeli film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Wrażenia były niesamowite: obrona Anglii przed Niemcami w czasie II wojny światowej, podniebne akrobacje polskich pilotów i oczywiście wątek miłosny. Zapraszamy do kina wszystkich, którzy jeszcze nie obejrzeli filmu o polskich bohaterach.

zobacz zdjęcie


  12 września 2018
  „Prawa i obowiązki ucznia”

Uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły branżowej uczestniczyli w spotkaniu poprowadzonym przez p. pedagog, p. prof. Jarosława Marcinkowskiego i p. wicedyrektor Mariolę Weber. Celem spotkania było przybliżenie informacji dotyczących najważniejszych praw i obowiązków uczniów. Teraz już wszyscy wiedzą, że mamy prawo do korzystania ze swoich praw. Takie też prawo mają inne osoby, dlatego zdecydowanie warto pamiętać o tym, co zostało kilkakrotnie podkreślone: szacunek, godność, życzliwość i wyrażanie własnego zdania w sposób nie raniący uczuć i poglądów innych osób.

  11 września 2018
  Mamma Mia 2! Here we go again

Klasa 3ac z Wychowawczynią obejrzała drugą część kinowej ekranizacji musicalu "Mamma Mia!". W czasie filmu nuciliśmy dobrze znane piosenki szwedzkiego zespołu ABBA i mieliśmy ochotę przyłączyć się do tanecznych szaleństw bohaterów filmu. Oj, było wesoło i kolorowo:-)

zobacz zdjęcie


  10 września 2018
  Udział młodzieży w Uroczystym Pogrzebie JE arcybiskupa Szczepana Wesołego

Nasz nowy poczet sztandarowy: Kuba i Kamil z klasy IIA oraz Marta, Monika, Wiktoria i Bianka z klasy IA wziął udział w uroczystym pogrzebie arcybiskupa Szczepana  Wesołego w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Eucharystię pogrzebową  sprawował prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Na uroczystość pożegnania zasłużonego księdza przybył niemal cały Episkopat (m.in. kardynał K. Nycz i kardynał St. Dziwisz).

czytaj więcej


  3 września 2018
  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

No i się zaczęło! Dziś jeszcze bez ocen i uwag, wszyscy uśmiechnięci, pięknie ubrani, najmłodsi z nas może trochę zestresowani… Pani Dyrektor uroczyście nas przywitała, życzyła samych sukcesów, wiary w siebie, wytrwałości. Póki co mamy nadzieję, że tak właśnie będzie – będziemy pilni, zawsze przygotowani do zajęć, zawsze punktualni. Trzymamy kciuki za pierwszoklasistów – żeby czuli się u nas jak najlepiej! Dobrych decyzji życzymy też tegorocznym maturzystom – przed nimi naprawdę trudny i ważny rok!

Strona główna    Góra strony


...
Copyright © 2005-2016 RaV&sandrac