Dzisiaj jest 22.01.2019
Strona głównaRekrutacjaKontaktLinkiBiuletyn Informacji Publicznej  23 czerwca 2017
  Żegnaj szkoło! Witajcie wakacje!

Chyba wszyscy powitali z ulgą ostatni dzień roku szkolnego.
Dyrektor Szkoły, Pani mgr Bożena Zając, szczerze podziękowała wszystkim za ciężką pracę i podsumowała ważniejsze wydarzenia z życia szkoły, potknięcia i sukcesy. Wręczyła również świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy oraz nagrody dla najlepszych uczniów naszej szkoły.
Drugą część akademii uświetnił występ uczniów klas IB, II B, III A i III B pod kierownictwem nauczycielki przedmiotów zawodowych lek.wet. Aleksandry Kocot- Chrzanowskiej. Oklaskom nie było końca, bo program artystyczny był pełen humoru, odrobiny ironii i doskonałej gry aktorskiej. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania z wychowawcami.

zobacz zdjęcia


  9 czerwca 2017
  Dzień Tolerancji i Dzień Dobrych Uczynków

Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Tolerancji i Dzień Dobrych Uczynków. Postanowiliśmy przypomnieć istotę tolerancji i rangę nawet drobnych dobrych uczynków, bowiem to właśnie one czynią nasze życie pełniejszym i wartościowszym. Uczniowie klasy I b przygotowali i przedstawili kilka scenek „wziętych z życia”. Ich celem było zwrócenie uwagi na to, że Inny to nie znaczy gorszy, że każdy z nas ma prawo do owej inności, do własnych poglądów, wierzeń, upodobań, uczuć, obyczajów, stylu życia a tolerancja jest miarą naszego człowieczeństwa. Scenki te przypomniały nam także, że nawet drobne dobre uczynki powodują, że żyje nam się wszystkim lepiej. Ważne jest to żebyśmy to my tworzyli świat, w którym nie ma podziałów i nienawiści.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy znajdują chęć i czas na pomoc potrzebującym ludziom a także zwierzętom, wolontariuszom, uczestnikom akcji charytatywnych organizowanych w szkole i poza nią. Niech tolerancja i dobro będą wokół nas.

zobacz zdjęcia


  Maj - czerwiec 2017
  Miesiąc Profilaktyki i Promocji Zdrowego Stylu Życia

Tradycyjnie, przed wakacjami, Zespół ds. Profilaktyki zorganizował prelekcje, warsztaty, akcje informacyjne, dotyczące promocji zdrowia w różnych jego aspektach. Tematyka zajęć to:

„Znamię? Znam je!” – uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących czerniaka. Prowadzące przedstawiły ABCDE czerniaka, przekazały informacje dotyczące możliwości ochrony przed tą groźną chorobą. Najważniejsze to znać siebie, obserwować swoją skórę i stosować ochronę przed promieniowaniem UV. I pamiętajmy – opalanie w solariach jest równie niebezpieczne!!!

zobacz zdjęcia


„Brązowo ale czy zdrowo? – akcja dla wszystkich uczniów naszej szkoły: już prawie lato, wakacje… Pamiętajmy więc o bezpiecznym korzystaniu z promieni słonecznych – słońce jest nam potrzebne, ale co za dużo…

„Rakoobrona” – tym razem zajęcia dla uczniów klas I – trudne, zapadające w pamięć… Podczas filmu niejednemu się łezka w oku zakręciła… Ważne, aby z tego dnia wynieść coś na przyszłość, już dziś pomyśleć o swoim zdrowiu: po prostu – próbować obronić się przed rakiem!

zobacz zdjęcia


„Dzień tolerancji” – uczniowie klasy I b przygotowali i przedstawili kilka scenek, które mogłyby zdarzyć się w rzeczywistości. Ich celem było zwrócenie uwagi na ludzi wydawało by się „innych”, a jednak potrzebujących jak każdy z nas zrozumienia, pomocy, po prostu okazania odrobiny serca. Żadnego człowieka nie powinno się traktować z wyższością czy poniżeniem, każdy z nas jest równy. Ważne jest to, żebyśmy to my tworzyli świat, w którym nie ma podziałów i nienawiści. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy znajdują czas i chęć na pomoc potrzebującym ludziom a także zwierzętom. Wszystkim, którzy biorą udział w wolontariatach, akcjach charytatywnych organizowanych w szkole i poza nią. Niech tolerancja i dobro będą wokół nas

  22 maja 2017
  Jubileusz 90. urodzin p. Zofii Bireckiej

Dzisiaj miało miejsce spotkanie z naszą szanowną Jubilatką – p. Zofią Birecką. Gośćmi p. Bireckiej były p. Lidia Kasperczyk i p. Izabela Skąpska, które w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły Jubilatce wraz z kwiatami i słodkim upominkiem życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Pani prof. Zofia Birecka to niezapomniana nauczycielka historii, która pracę w naszej szkole rozpoczęła w 1956 roku, pracując w pełnym a potem w niepełnym wymiarze godzin do 1990 roku. Ale młodzież różnych roczników zapamiętała ją przede wszystkim jako zapaloną turystkę i opiekunkę Szkolnego Koła PTTK NR 43, które prowadziła przez 50 lat. To dzięki jej zaangażowaniu nasi uczniowie wyjeżdżali na biegi na orientację, wycieczki, obozy letnie i zimowe, rajdy w kraju i zagranicą.
Zosiu - dziękujemy za wszystko i jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego.

  29 maja 2017
  Prezentacje wyrobów cukierniczych i piekarskich

Uczniowie klasy IIIcp ZSZ, pod okiem nauczycieli technologii p. Małgorzaty Plesińskiej i p. Marii Zdyb, podobnie jak w poprzednim roku szkolnym, przygotowali w świetlicy naszej szkoły, prezentacje wyrobów cukierniczych i piekarskich.
Przedstawiając własnoręcznie przygotowane wypieki: torty, ciasta, ciastka i wyroby piekarskie, uczniowie wyjaśniali z jakich ciast przygotowali wyroby, jakie zastosowali surowce, półprodukty, dodatki, metody produkcji, techniki zdobienia. Poinformowali, w jakich zakładach odbywają praktyki.
Pokaz oglądali nauczyciele: pani Dyrektor Bożena Zając, wychowawczyni p. Aleksandra Cymerys, kierownik szkolenia praktycznego p. Ewa Rębacz i koleżanki i koledzy z klasy II ac. Prezentacja zakończyła się degustacją wyrobów.
Taka forma prezentacji to przygotowanie do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej. Zdaniem p. Dyrektor i obecnych nauczycieli, w tym roku uczniowie bardzo dobrze zaprezentowali siebie i swoje wypieki, wykazując się dużą znajomością sztuki cukierniczej i piekarskiej.
Gratulujemy!

zobacz zdjęcia


  19-20 maja 2017
  I Katowicki Festiwal Szkół Ponadgimnazjalnych „Sięgnij po zawód”

Wzięliśmy udział w festiwalu „Sięgnij po zawód” zorganizowanym na rynku w Katowicach przez Wydział Edukacji Miasta Katowice. W ramach festiwalu wyświetlaliśmy film promujący zawody nauczane w naszej szkole i zaprezentowaliśmy niecodzienny pokaz agility. Uczennica klasy 3b Anna Mazurek ze swoim psem przeprowadziła pokaz, w trakcie którego zebrani na festiwalu widzowie mogli podziwiać prowadzenie psa przez specjalny tor przeszkód za pomocą głosowych i ruchowych komend. Ponadto zainteresowani mogli porozmawiać z nauczycielami i uczniami naszej szkoły, dowiedzieć się więcej o pielęgnacji swoich pupili i wypróbować przepis na pyszne cupcakes. Dziękujemy za udział w festiwalu.

zobacz zdjęcia


  19 maja 2017
  Wycieczka klasy II a do Pszczyny i Goczałkowic

Pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Plesińskiej i p. Agaty Cegieły klasa II a wyjechała na wycieczkę do Pszczyny i Goczałkowic. Zamek pszczyński wspaniale prezentował się na tle błękitnego nieba. Wewnątrz Muzeum Zamkowego wszyscy podziwiali historyczne, bogate wyposażenie z przełomu wieków XIX/XX. Na rynku pszczyńskim grupa mogła zobaczyć wystawę ogrodów pt. Ogrody Daise. Wystawa była wstępem do tego, co uczniowie zobaczyli w Goczałkowicach. Wspaniałe Ogrody Kapias zachwyciły wszystkich, np. angielski, japoński, skandynawski, romantyczny czy labirynt. W Ogrodach do Zwiedzania znajdują się liczne ławeczki, zaciszne miejsca, altanki na upalne dni. Grupa wybrała na wypoczynek zacieniony kącik w tzw. Starych Ogrodach.
Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni.

zobacz zdjęcia


  maj 2017
  Festiwal "Sięgnij po zawód" - na Facebooku!

Festiwal "Sięgnij po zawód" - na Facebooku, na oficjalnym profilu miasta

zobacz na https://www.facebook.com/Katowice.eu/


  24 kwietnia 2017
  Drużyna ratowników ZSPS trzecia w rejonie

Reprezentanci naszej szkoły zajęli III miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK! Drużyna wystąpiła w składzie: Monika Mastalerz – IIIB, Anna Mazurek – IIIB, Wiktoria Słupik – IIA, Michał Gajdzik – IIIB, Błażej Lubowiecki – IIB. Mistrzostwa odbyły się w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu pierwszej pomocy oraz zdolnością szybkiego podejmowania decyzji. Do zadań należało między innymi wykonanie resuscytacji, pomoc poszkodowanym po upadku z wysokości, opatrywanie ran, przenoszenie poszkodowanych. Pisali także test, gdzie sprawdzana była wiedza teoretyczna z zakresu pierwszej pomocy i historii PCK.
To już drugi sukces naszych ratowników w tym roku, po grudniowym, drugim miejscu Ani Mazurek w Eskulapiadzie. Całej drużynie serdecznie gratulujemy i zapraszamy do współpracy, bo już za rok kolejne mistrzostwa

zobacz zdjęcia


  21 kwietnia 2017
  Piękny jubileusz urodzin

Z okazji jubileuszu 90 -tych urodzin byłego dyrektora naszej szkoły mgr. inż. Feliksa Stępnia przedstawiciele naszej szkoły w osobach p. Lidii Kasperczyk i p. Lidii Mrozek odwiedzili szanownego Jubilata, składając Mu życzenia w imieniu całej społeczności szkolnej. Wspomnieniom nie było końca, a i oglądane zdjęcia przybliżały czas spędzony wspólnie w szkole, jak i poza nią.
Pan dyr. Feliks Stępień pracował w naszej szkole od 1953 roku najpierw jako nauczyciel, później jako wicedyrektor Technikum Zaocznego, a od 1977 do 1992 roku jako dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.
Jeszcze raz życzymy dużo, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

zobacz zdjęcie


  20 kwietnia 2017
  I Kiermasz Bajek

Uczennice naszej szkoły , członkinie Klubu Bibliotecznego, wzięły udział w I Kiermaszu Bajek w Szkole Podstawowej nr 44.

  12 kwietnia 2017
  Dzień Matematyki

Świętowaliśmy dzisiaj Dzień Matematyki, udowadniając, że matematyka może być zabawna, interesująca, a rozwiązywanie zadań może być przyjemnością. Przeprowadziliśmy liczne konkursy, które nie wymagały wiedzy matematycznej, ale otwartego umysłu, sprytu i chęci do zabawy. Pierwszy konkurs polegał na wyznaczaniu liczby metodą Bufona. Najlepiej poradziła sobie z tym zagadnieniem klasa 1a, która w nagrodę otrzymała przepyszne ciasto. Następnie drużyny klasowe rywalizowały w projekcie pt. „Matma uczy nas i bawi”, który składał się z dziesięciu stacji zadaniowych o różnej skali trudności, były to ciekawe zadania matematyczne, krzyżówki, łamigłówki, nie zabrakło również zadań praktycznych. Tutaj triumfował zespół z klasy 1b.
Nasze konkursowe zmagania cieszyły się dużym zainteresowaniem, towarzyszyły im iście sportowe emocje, ale przede wszystkim doskonale bawiliśmy się i odczarowywaliśmy podobno bardzo trudną i nielubianą matmę. Dziękujemy p. Karolinie Chmielarskiej i p. Renacie Sikorze – Wójcik za matematyczne zabawy i udowodnienie, że matmę można lubić i właściwie każdy może być dobrym matematykiem.

zobacz zdjęcie


  5 kwietnia 2017
  Radośnie powitaj wiosnę, czyli jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne

W przeddzień Światowego Dnia Zdrowia, który w bieżącym roku obchodzony jest pod hasłem: "Depresja - porozmawiajmy o niej", pani pedagog Jolanta Rogulska-Panczykowska przybliżyła nam najbardziej istotne zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, w tym zwróciła uwagę na czynniki i działania ważne w dbałości o wzmocnienie poczucia własnej wartości, akceptacji i wiary w siebie, jako płaszczyzny energii i dobrego budulca zdrowia. Omówiła objawy towarzyszące depresji, sposoby radzenia sobie w sytuacji obniżonego nastroju oraz wskazała adresy instytucji pomocowych w sytuacji przedłużającego się stanu apatii i przygnębienia.

zobacz zdjęcia


  27 marca 2017
  Wycieczka cukierników na Sweet-Targi

W wycieczce na Sweet-Targi, VIII Targi Cukiernicze Piekarnicze i Lodziarskie, zorganizowanej przez p. Małgorzatę Plesińską uczestniczyło 14 cukierników z Technikum i ZSZ, z klas IIa-c, IIIa-c, IIac i IIIcp-c oraz drugi opiekun p. Izabela Skąpska.
Na targach można było podziwiać rzeźbę z czekolady plastycznej, obejrzeć zmagania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Ogólnopolskim Konkursie Cukierniczym dla Szkół „Zdrowo – Smacznie – Artystycznie”, a także Finały Mistrzostw Polski Coffee In Good Spirits 2017.
Na stoiskach różnych firm grupa zobaczyła bogatą ofertę półproduktów cukierniczych, nowoczesne sposoby wykończania ciast, tortów i deserów. Uczniowie zainteresowali się maszynami do temperowania czekolady i czekoladownia wyrobów, prosząc p. Plesińską o wyjaśnienia.
Możliwość degustowania, w dużych ilościach lodów i sorbetów o przeróżnych smakach była najprzyjemniejszym momentem dla większości zwiedzających. Uczestnictwo w Targach to wspaniała lekcja technologii cukierniczych.
Kierujemy podziękowania dla p. Lidii Kasperczyk za zorganizowanie zaproszeń czyli bezpłatnych wejściówek na Targi.

zobacz zdjęcia


  16 marca 2017
  Podsumowanie Tygodnia Kultury

„Kultura – to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś” Selma Lagerlöf
Nasze dzisiejsze „spotkanie z kulturą” było spotkaniem z historią, wybitnymi osobowościami, ponadczasowymi wartościami i stereotypami narodowymi. Inspiracją do quizów i konkursów były m.in. wielkie rocznice – 220. rocznica powstania Legionów Polskich we Włoszech i „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 150. rocznica urodzin J. Piłsudskiego i W. S. Reymonta oraz tocząca się w mediach dyskusja nad konsekwencjami myślenia stereotypowego, budowania na stereotypach (np. narodowych) opinii o cudzoziemcach. Sprawdziliśmy swoją wiedzę o naszym hymnie narodowym, poznaliśmy ciekawostki z życia J. Piłsudskiego i anegdoty z nim w roli głównej, przyjrzeliśmy się bliżej W. S. Reymontowi i innym polskim noblistom, pośmialiśmy się z tego, jak widzą nas inne narody i jak my je widzimy – odsłaniając absurdy stereotypów narodowych. Pora na ogłoszenie wyników rywalizacji ze znajomości wspomnianych wcześniej zagadnień. Najszerszą wiedzą wykazała się klasa III a, miejsce drugie zajęła klasa III b, tuż za nią, na miejscu trzecim – klasa IV b.
Daty, niektóre fakty „wylecą” nam z głów, ale coś jednak pozostanie – powód do dumy z naszych przodków i ich osiągnięć, bezcenna wiedza, że stereotyp to uogólnienie, generalizacja oparta na wątpliwych przesłankach a nie „święta prawda”, że te quazi-opinie mogą prowadzić do uprzedzeń, dyskryminacji i agresji

  13 marca 2017
  Konkurs matematyczny „Mistrzostwa Szaradziarskie – Zadania Logiczne”

Dzisiaj wysilaliśmy swoje szare komórki, biorąc udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym pod tytułem „Mistrzostwa Szaradziarskie – Zadania Logiczne”. Trzynastu uczestników konkursu zmierzyło się z ciekawymi łamigłówkami matematycznymi, krzyżówkami i zadaniami sprawdzającymi zdolność logicznego myślenia.
Konkurs miał na celu rozwinięcie wyobraźni i wyzwolenie aktywności twórczej uczniów oraz kształtowanie pozytywnego nastawienia do matematyki poprzez ukazanie ciekawych stron przedmiotu. Pod koniec kwietnia otrzymamy wyniki. Oczywiście liczymy na sukces.

  8 marca 2017
  Mężczyźni w różny sposób starają się pamiętać w TYM dniu o kobietach.

W naszej szkole, z okazji święta wszystkich Pań, zorganizowano spotkanie pełne muzyki i humoru. W tak wyjątkowym dniu licznie zgromadzone panie mogły poczuć się wyjątkowo docenione, gdyż uczniowie klasy II a i III a śpiewali o kobietach a tematyka kobieca i kobieca wizja świata - potraktowana z przymrużeniem oka – dominowała w humorystycznych scenkach. Miła atmosfera, uśmiechy na twarzach i gromkie brawa po zakończeniu przedstawienia dowiodły tego, że całość się podobała i panie tym miłym akcentem rozpoczęły swoje święto. Nie zabrakło także pięknych wiosennych kwiatów i serdecznych życzeń.

  7 marca 2017
  Akcja krwiodawstwa

Organizatorami akcji był: ZSPS im. J. Rymera w Katowicach (z inicjatywy p. Katarzyny Dudek) oraz VI LO im. J. Długosza we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Dziękujemy wszystkim odważnym Uczniom, Nauczycielom, Mieszkańcom Szopienic za zgłoszenie się do ambulansu, podjęcie próby podzielenia się cząstką siebie z innymi, a tym którym się udało, gratulujemy - jesteście Honorowymi Dawcami Krwi. Jeszcze raz ogromne podziękowania.

zobacz zdjęcia


  1 marca 2017
  „Krew na wagę życia”

Dzisiaj odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat zagadnień dotyczących krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Informacje przedstawiła uczniom klasy 3a i 3b pani Paulina Bugiel – pracownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Zapraszamy wszystkich chętnych, odważnych, pełnoletnich uczniów naszej szkoły do podzielenia się cząstką siebie z drugim człowiekiem we wtorek 7 marca w ambulansie RCKiK, który będzie czekał na krwiodawców przy budynku VI LO im. Jana Długosza od godz. 9:00 do 12:00.

  27 lutego 2017
  „Młode talenty” z naszej szkoły

Dzisiaj na deskach Teatru Małego w Tychach spotkali się uczestnicy XXVI Konkursu „Młode talenty”. W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział nasze uczennice w kategorii plastycznej i literackiej. Jury bardzo wysoko oceniło opowiadanie Kingi Ciuchy z kl. Ib. Kinga zajęła III. miejsce w swojej kategorii. Kingo – gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  15-16 lutego 2017
  XXII Wojewódzki Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

W tym roku szkolnym zarówno część praktyczna jak i teoretyczna Turnieju została przeprowadzono w Zespole Szkół nr 7 w Tychach. Naszą szkołę reprezentował uczeń z klasy III cp ZSZ Mirosław Mirowski.
Zadanie praktyczne polegało na wykonaniu i dekoracji tortu, sporządzeniu ciastek bankietowych oraz figurek z marcepana. Temat przewodni Turnieju brzmiał "W krainie dobranocek".
Przez 5 godzin pod czujnym okiem Komisji, uczniowie formowali, przekładali, dekorowali swoje dzieła, wykorzystując różne techniki zdobienia. Po wyeksponowaniu wyrobów Komisja oceniła ich jakość i przyznała punkty. Drugiego dnia uczestnicy rozwiązywali test zawierający pytania z technologii i techniki w produkcji cukierniczej. Łączna suma punktów z części praktycznej i teoretycznej decydowała o zajęciu poszczególnych miejsc w Turnieju. Mirosław Mirowski znalazł się w grupie laureatów, zajmując ostatecznie III miejsce.
Należy podkreślić, że Mirek uzyskał najwyższą ilość punktów z części teoretycznej. W czasie uroczystego zakończenia Turnieju, otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy Mirkowi III miejsca.
Podziękowanie dla p. Małgorzaty Plesińskiej za przygotowanie teoretyczne ucznia.

zobacz zdjęcia


  13-19 lutego 2017
  Projekt World Talks w naszej szkole

Przez tydzień gościliśmy w naszej szkole wolontariuszkę z Chin Menglin Huang (Lemon), która w ramach międzynarodowego projektu World Talks, prowadziła warsztaty językowe i prezentowała kulturę swojego kraju. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim i miały na celu przybliżyć młodym ludziom problemy współczesnego świata, przełamać stereotypy i budować ich otwartość. Projektowi patronuje międzynarodowa organizacja studencka AIESEC działająca przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
W trakcie pobytu Lemon w naszej szkole mieliśmy również czas na chwilę relaksu.
W czwartkowe popołudnie wspólnie wybraliśmy się do kina na film „Jackie”, na warsztatach cukierniczych uczyliśmy się sporządzać faworki, zgłębialiśmy również tajniki anatomii zwierząt, a na zajęciach sportowych rozwijaliśmy naszą sprawność fizyczną. Ten wspólnie spędzony czas był znakomitą okazją do pogłębienia umiejętności językowych, jak również interpersonalnych.

zobacz zdjęcia


  9 lutego 2017
  Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu podejmowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W ramach obchodów DBI w naszej szkole odbył się wykład pt.: „Bezpieczeństwo w sieci” przeprowadzony przez dr Barbarę Wolek-Kocur - nauczyciela akademickiego z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Celem wykładu było przedstawienie zagrożeń, jakie niesie z sobą korzystanie z popularnych usług sieciowych, a w szczególności z serwisów społecznościowych. Młodzież miała możliwość uświadomić sobie, jakie konsekwencje niosą nieprzemyślane lub wynikające z niewiedzy zachowania w sieci.
Bardzo cenne były uwagi dotyczące tego, czego nie robić w sieci oraz z drugiej strony, jakie działania mogą okazać się pożyteczne dla użytkownika.
W ramach DBI p. A. Cymerys i p. A. Kuczyńska wykonały gazetkę informacyjną dotyczącą bezpiecznego korzystania z serwisów społecznościowych, e-sklepów i e-bankowości.

zobacz zdjęcia


  Styczeń 2017
  Mamy powody do dumy – jesteśmy „Złotą Szkołą 2017”

Magazyn „Perspektywy” po raz 19. opublikował ranking szkół ponadgimnazjalnych (licea i technika). Nasze Technikum nr 10 znalazło się na liście najlepszych techników w kraju.
Zajęliśmy 2. miejsce w Katowicach, 5. w województwie śląskim i 37 w Polsce na 1787 techników.
Kapituła, złożona z dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych i przedstawicieli komitetów największych olimpiad dla uczniów, przygotowała ranking w oparciu o wyniki matur, egzaminów zawodowych i olimpiad. Nasze miejsce w tym rankingu jest nie tylko sukcesem i powodem do dumy, ale przede wszystkim świadectwem wysiłku i pracy uczniów i nauczycieli, którym zależy na tym, aby cztery lata spędzone w technikum nie były czasem straconym, ale ważnym krokiem w dorosłość i solidna bazą na przyszłość.

  15 stycznia 2017
  XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

50 wolontariuszy – uczniów naszej szkoły pomagało w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy fundusze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Ogromnie cieszymy się, że znów mogliśmy pomóc w tak wielkiej sprawie!!!

  12 stycznia 2017
  Dzień osób nieśmiałych w naszej szkole

Pani pedagog przygotowała gazetkę pod hasłem „Pożegnaj swoją nieśmiałość”. Umieściła na niej najbardziej istotne informacje ułatwiające pokonanie lęku, wstydu, zakłopotania i dręczących myśli. W czasie spotkania edukacyjnego omówiła źródła powstawania nieśmiałości i sposoby radzenia sobie z nią, podkreślając ogromną rolę samoakceptacji i pracy nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości. Zachęciła również wszystkich, którym nieśmiałość uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie (np.: czują paraliżujący lęk przed kontaktem z ludźmi, zamykają się w sobie, boją się własnej bezradności), aby zdecydowali się skorzystać ze wsparcia osób bliskich lub specjalistycznej pomocy.

zobacz zdjęcia


  9 – 13 stycznia 2017
  „Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowego Stylu Życia”

W tym tygodniu Anna Kuczyńska i Jolanta Rogulska – Panczykowska przeprowadziły zajęcia edukacyjne dla wszystkich uczniów. Podczas zajęć wykorzystane zostały filmy, prezentacje, plakaty i ulotki informacyjne. Główna tematyka Tygodnia Profilaktyki to: profilaktyka zachorowań na nowotwory (Europejski Kodeks Walki z Rakiem), profilaktyka zakażeń wirusami Wirusowego Zapalenia Wątroby (WBV, WCV) oraz oraz „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”-„ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Główny cel programu to zachęcenie młodzieży do ograniczenia używania substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich. W ramach tego ostatniego zorganizowano też kampanię informacyjną dla rodziców.

zobacz zdjęcia


  22 grudnia 2016
  Jasełka
 
„ … Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. (…) Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.” Cytat z filmu „Miś”

Jasełka to widowisko o średniowiecznych korzeniach, wzorowane na misteriach franciszkańskich. Autorzy naszych szkolnych jasełek (ks. G. Bracik i p.I. Skąpska) i wykonawcy sięgnęli więc do tradycji i przenieśli nas w czasie. Mogliśmy zobaczyć św. Franciszka i jego pierwszą szopkę. Na naszej scenie powstała piękna grota otoczona lasem, w której zamieszkali na chwilę Józef i Maryja z Dzieciątkiem, przybieżeli tu pasterze i królowie, przylecieli aniołowie i swoimi anielskimi głosami przy wtórze gitary zaśpiewali najpiękniejsze kolędy.
Naszej betlejemki długo nie zapomnimy, pozostanie nam w pamięci bajecznie kolorowe przedstawienie i głosy anielskiego chóru.
W szopce grali i śpiewali uczniowie klas: 3a, 3b, 2a, 2b i 1a. Serdecznie dziękujemy.

zobacz zdjęcia


  16 grudnia 2016
  Anna Mazurek druga w Olimpiadzie PCK

Anna Mazurek, uczennica klasy III b, zajęła 2 miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia! Gratulujemy osiągnięcia! Zawody odbyły się w V LO w Katowicach. Olimpiadę corocznie organizuje Polski Czerwony Krzyż i ma ona status olimpiady przedmiotowej z EDB. Jednak tematyka poruszana na konkursie dotyczy nie tylko pierwszej pomocy przedmedycznej, lecz także biologii i chemii, oczywiście w zakresie zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Olimpiady, której etap szkolny odbędzie się w listopadzie 2017 r.
Zapraszamy także do czynnego udziału w pracach Szkolnego Koła Ratownictwa Medycznego.

zobacz zdjęcia


  13 grudnia 2016
  Warsztaty dla przedszkolaków

Mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Malusińskich z przedszkola nr 55 w Katowicach.
21 osobowa grupa Pięciolatków, pod opieką trzech Pań Wychowawczyń, uczestniczyła w warsztatach dekorowania świątecznych pierników. Dzieci z niezwykłym zaangażowaniem zdobiły kolorowym lukrem pierniczki, wymyślając przeróżne kompozycje. Warsztaty prowadziła p. Małgorzata Plesińska z pomocą uczennic Patrycji i Julity z klasy III a-c, Ady i Agnieszki z klasy III cp oraz Gabrysi z klasy I a-p. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników dostał małą paczuszkę z ozdobionymi przez siebie pierniczkami. Dzieci podziękowały Dyrekcji Szkoły wspaniałym dyplomem.
Warsztaty były nowym doświadczeniem nie tylko dla Przedszkolaków, ale również uczennic naszej szkoły. Mamy więc nadzieję, że ta impreza wpisze się już na zawsze do naszego „technologicznego kalendarium”.
Dziękujemy uczniom z klasy II a-c za przygotowanie pierników.

zobacz zdjęcia


  8 grudnia 2016
  Spotkanie otwarte w ramach Klubu Dyskusyjnego „Eurocafe”

9 osobowa grupa uczniów z klasy Ia i Ib, pod opieką p. Małgorzaty Plesińskiej, uczestniczyła w spotkaniu otwartym w ramach Klubu Dyskusyjnego „Eurocafe”, które odbyło się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Hasło spotkania brzmiało „Efekt motyla, czyli o globalnych współzależnościach”, a powodem organizacji spotkania był obchodzony od 14 do 20 listopada br. Tydzień Edukacji Globalnej. Organizatorzy to Śląski Urząd Wojewódzki i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Katowicach.
Gościem specjalnym spotkania była Pani Joanna Waszkowska. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opinii eksperta, a do zagadnień związanych z globalizacją wrócą na lekcjach podstaw przedsiębiorczości.

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2016
  KONKURS „ŚWIĄTECZNE PIERNIKI”

Już po raz trzeci, z inicjatywy Szkolnego Zespołu Przedmiotów Zawodowych, odbył się konkurs pt. „Świąteczne pierniki”. Chętni uczniowie ze szkoły zasadniczej i technikum rywalizowali w dwóch kategoriach: „Dekorowanie pierników” i „Domek z pierników”.
Szczególnie aktywnie uczestniczyli w konkursie uczniowie z klas: Ia, IIa, IIIa, IIac i IIIcp.
Nauczyciele technolodzy oceniali wygląd prac i smak pierników. Poziom prac był wysoki i niezwykle wyrównany. Uczniowie zastosowali różne techniki składania domków, od zlepiania całych ścian po budowę domku z piernikowych cegiełek. Okna przygotowano z masy karmelowej uzyskanej z landrynek lub z masy cukrowej.
Bardzo ciekawie ozdobiono pierniki, a na szczególna uwagę zasługują dekoracje z czekolady i bakalii oraz różyczki „namalowane” w lukrze.
Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca Małgorzata Plesińska oraz Maria Zdyb i Ewa Rębacz, przyznała następujące miejsca:

Kategoria „Domek z pierników”
  • I miejsce - równorzędnie, Mirosław Mirowski kl. IIIcp ZSZ i Aleksandra Łukaszewska kl. IIac ZSZ;
  • II miejsce: Dominika Rozmus kl. IIa technikum;
  • III miejsce: Dawid Szmajduch kl. Ia technikum.
Kategoria „Dekorowanie pierników”:
  • I miejsce: Julita Molendowska kl. IIIa technikum;
  • II miejsce: Patrycja Stradomska kl. IIIa technikum;
  • III miejsce – równorzędnie, Magdalena Gwara kl. IIac i Agnieszka Kocurek kl. IIac ZSZ
Gratulujemy!!!

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2016
  Mikołajki

Z dalekiej północy przybył dzisiaj do nas radosny staruszek z siwą brodą i w czerwonym stroju. Śnieżynki pomagały mu nosić worek z prezentami i magicznym dzwonkiem ogłaszały przybycie znamienitego gościa. Tego roku Mikołaj był szczodry i łaskawy dla wszystkich - nie tylko każdy uczeń, ale również wszyscy pracownicy naszej szkoły otrzymali słodkie upominki, nikt nie zasłużył na rózgę. Jest już naszą szkolną tradycją, że 6. grudnia uczeń w mikołajkowej czapce dostaje immunitet – nie musi się obawiać „wyrwania” do odpowiedzi, czy niezapowiedzianej kartkówki. Mikołajki to piękny dzień. Wszystkim towarzyszył radosny nastrój, panowała miła, ciepła i przyjemna atmosfera. Któż z nas nie był szczęśliwy?!
Czy św. Mikołaj przyjedzie do nas w przyszłym roku? Jesli będziemy grzeczni, to na pewno!

  3 grudnia 2016
  „Miejska Dżungla”

Już po raz kolejny włączyliśmy się w IX edycję projektu „Miejska Dżungla”, organizowaną przez Urząd Miasta Katowice. Głównym celem działań jest łamanie barier mentalnych w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi oraz zwrócenie uwagi na bariery architektoniczne, przeszkadzające osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. W ramach projektu we współpracy z KMP i Strażą Miejska w Katowicach podjęliśmy działania mające na celu wyeliminowanie wykroczeń polegających na zajmowaniu miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, przez osoby do tego nieuprawnione. W tym roku szkolnym aktywne działania wspierające w ramach tzw. Akcji Parkingowej podjęły Agata, Ola, Weronika z klasy I a i Monika z klasy III b pod opieką p. pedagog.

czytaj więcej na stronie KMP w Katowicach

zobacz zdjęcie


  2 grudnia 2016
  Obchody Światowego Dnia AIDS

W dniu dzisiejszym, grupa młodzieży z klasy II b (Jowita, Natalia, Karolina, Klaudia, Alicja, Roksana, Kuba i Julita) uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia AIDS, które odbyły się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach pod patronatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach.
Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Sąd nad wirusem HIV”, do którego przygotowani zostali przez panią Agatę Cegiełę, Annę Kuczyńską, Jolantę Rogulską – Panczykowską.
Największą pochwałą dla ich występu, były słowa pani Jolanty Kolanko – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, która bezpośrednio po przedstawieniu stwierdziła, iż treści w nim zawarte oraz sposób prezentacji, właściwie wyczerpują zagadnienia dotyczące najważniejszej wiedzy z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. Gratulujemy.

zobacz zdjęcia


  1 grudnia 2016
  Światowy Dzień AIDS

Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS rozpoczęliśmy już w poniedziałek – 28 października. Młodzież klas I A i I B wzięła udział w prezentacji przygotowanej przez Zespół ds. Profilaktyki, podczas zajęć prowadzące przedstawiły prawdy i obaliły mity dotyczące problemu HIV/AIDS. Na zakończenie odbył się krótki quiz – zwyciężczynią została Agata z klasy IA. A dziś uczniowie wszystkich klas pierwszych obejrzeli przedstawienie „Sąd nad wirusem HIV”, przygotowane przez kolegów z klasy II B. Była to próba generalna – jutro nasi aktorzy wystąpią na obchodach Światowego Dnia AIDS organizowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach. W ramach akcji odbędą się warsztaty dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczące profilaktyki HIV/AIDS, ryzykownych zachowań oraz profilaktyki uzależnień.

zobacz zdjęcia


  30 listopada 2016
  ANDRZEJKI

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” – to stare polskie przysłowie było mottem organizatorów zabawy andrzejkowej – klasy Ia i Ib. Szkolna świetlica zamieniła się, dzięki klimatycznemu wystrojowi, w magiczne miejsce. Wróżki i wróże - swoimi magicznymi umiejętnościami i strojami - także robili ogromne wrażenie na uczestnikach zabawy. Oczywiście laliśmy wosk, odkrywaliśmy swoją przyszłość – imiona przeznaczonych nam ukochanych, szanse na zostanie krezusami a guślarki wróżyły z dłoni. Zorganizowano także loterię, w której każdy mógł wygrać słodką nagrodę.
Zabawa była perfekcyjnie przygotowana, bawiliśmy się pięknie i nikt nie żałował czasu poświęconego na „spotkanie z tradycją”.

  23 listopada 2016
  "Festiwal warzyw jesiennych" w naszej szkole

Czy jesień musi być szara, smutna i ..... niesmaczna?
Na to pytanie zdecydowanie NIE odpowiedzieli uczniowie klasy I a uczestniczący w "Festiwalu warzyw jesiennych" zorganizowanym w naszej szkole 23 listopada.
Propagując walory odżywcze warzyw jesiennych, uczniowie przygotowali i pięknie zaprezentowali różne potrawy sporządzone z tych warzyw, między innymi z: jarmużu, kabaczka, patisona, cukinii, dyni, rzepy czarnej, rzodkwi białej, brukselki, marchwi, buraków, papryki, bakłażana, fasoli, selera, pora, różnego rodzaju kapust oraz kiełków nasion. Były więc wspaniale przyrządzone surówki, sałatki, placki, zupy, pasztety, koktajle, napoje warzywne. Zadaniem uczniów było również poszerzenie wiedzy o wybranym warzywie, sporządzenie przepisu (każdy z gości festiwalu mógł zabrać recepturę wybranej potrawy) oraz wykonanie danej potrawy, zaprezentowanie samego warzywa publiczności (nie wszyscy uczniowie znali prezentowane warzywa, ich smak oraz zastosowanie).
W festiwalu brała udział cała młodzież naszej szkoły - podziwiając przygotowane warzywa i sporządzone z nich potrawy, oglądając przepięknie przygotowaną prezentację. O godz. 17:00 zaproszono do udziału w festiwalu i degustacji potraw rodziców, przybyłych w tym dniu na zebrania śródokresowe.
Naszym gościem była również p. Agata Jaromin - główny specjalista Agencji Rynku Rolnego w Katowicach oraz redaktor miesięcznika „Roździeń” - p. Ryszard Bryła. Informacje o naszym festiwalu zamieścił też na swoich łamach „Dziennik Zachodni”. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty dietetyczne przeprowadzone przez p. A. Kuczyńską.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu była p. Lidia Kasperczyk (serdeczne podziękowania dla innych nauczycieli zaangażowanych w organizację festiwalu: członków Zespołu Przedmiotów Zawodowych oraz p. M. Weber, p. A. Kuczyńskiej, p. B. Kwiatkowskiej - Rak, p. A. Pośpiech).
A może za rok "Święto ziemniaka"?

Zapowiedź FESTIWALU w Dzienniku Zachodnim

zobacz zdjęcia


  18 listopada 2016
  Nasza stypendystka Prezesa Rady Ministrów

Wśród najlepszych uczniów województwa śląskiego jest również uczennica naszej szkoły – Natalia Olszewska z klasy 2b. Natalia, 18 listopada 2016 r. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, otrzymała z rąk wicekuratora mgr Jacka Szczotki dyplom potwierdzający otrzymanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Pan kurator w krótkim przemówieniu życzył stypendystom, aby rozwijali swoje talenty i poszerzali wiedzę. Za P. Coelho powtórzył, że „Talent jest darem uniwersalnym, ale potrzeba wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać.” Apelował, aby młodzi ludzie nie bali się być najlepszymi w swoich środowiskach.
Honorowym gościem uroczystości była przedstawicielka konsulatu Królestwa Szwecji, która przedstawiła ciekawą prezentację dotycząca szwedzkich wynalazków i film zrealizowany przez TVS na zlecenie ambasady Szwecji „Cud energetyczny – jak oni to robią”, prezentujący szwedzkie rozwiązania z dziedziny zielonych technologii w gospodarce komunalnej.
Natalio – serdecznie Ci gratulujemy tego sukcesu i życzymy kolejnych.

zobacz zdjęcia


  10 listopada 2016
  Narodowe Święto Niepodległości

Dzisiaj świętowaliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na okolicznościowej akademii przypomnieliśmy sobie wydarzenia z 1918 roku, ich głównych bohaterów, szczęście i radość towarzyszącą wtedy Polakom, ogromne nadzieje na przyszłość, ogólnonarodowy entuzjazm. Po historyczno - poetycko - refleksyjnym prologu przenieśliśmy się w klimat XX-lecia międzywojennego, w atmosferę kina, kabaretu i teatru. Rozgościliśmy się w kawiarni przy kawie, ciastkach i wsłuchaliśmy w najpopularniejsze szlagiery z tamtych lat: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Brunetki, blondynki”, „Odrobinę szczęścia w miłości”, "Sex appeal". Brawurowe wykonania tych piosenek zrobiły duże wrażenie na publiczności i jeszcze raz udowodniły, że nasza młodzież jest niezwykle utalentowana (uczniowie klasy: II a, II b, III b, III a).

zobacz zdjęcia


  9 listopada 2016
  Pola Nadziei

Już po raz drugi braliśmy udział (pod opieką pedagoga szkolnego – p. J. Rogulskiej –Panczykowskiej) w akcji Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach „Pola Nadziei”, której celem jest propagowanie idei wolontariatu, pomocy nieuleczalnie chorym i ich rodzinom. Akcja polega na sadzeniu jesienią cebulek żonkili. Czas do zakwitnięcia kwiatów - „Pól Nadziei” (marzec/kwiecień) przeznaczony jest na zapoznawanie uczniów z zagadnieniem wolontariatu w hospicjum.

zobacz zdjęcia


  8 listopada 2016
  "Pielgrzymka śladami Jana Pawła II i siostry Faustyny"

Grupa uczniów naszej szkoły (z klasy II ac, III cp, I b, II b i III b, pod opieką pani Agaty Cegieły i pani Karoliny Chmielarskiej) uczestniczyła w "Pielgrzymce śladami Jana Pawła II i siostry Faustyny". Jak przystało na prawdziwych pielgrzymów, z dworca PKP pod "Okno Papieskie" oraz z Centrum Jana Pawła II do Bazyliki Miłosierdzia Bożego, przeszliśmy pieszo. Przez cały dzień towarzyszyło nam piękne słońce. Centralnym punktem naszej pielgrzymki była Msza Święta w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, po której - pod opieką przewodnika ks. Dariusza - zwiedziliśmy nowo wybudowaną świątynię. Po przerwie na wspólny posiłek przeszliśmy do klasztoru św. Faustyny, gdzie przed Cudownym Obrazem Pana Jezusa modliliśmy się wspólnie z innymi pielgrzymami. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że ten dzień był dla nas cudownym czasem umocnienia duchowego i że warto wrócić do Łagiewnik na wiosnę.

zobacz zdjęcia


  28 października 2016
  Szkolne Halloween

Nasza szkoła zamieniła się w dom strachów i przybytek duchów, zjaw i innych istot siejących strach i przerażenie. Ten piękny dzień zawdzięczamy klasie III a, która przygotowała tegoroczne strachy na lachy. Nieziemskie istoty wiły się po szkolnych korytarzach, by za chwilę pojawić się nie na Łysej Górze lecz w szkolnej auli, czyli Imperium Wszystkich Potworów. Krew, strach, przerażenie i płomienie świec spowiły nasze serca. Spektakularnego efektu grozy dodawała mrożąca krew w żyłach muzyka.
Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, aby te chwile były niezapomniane i wszyscy dobrze się bawili. W scenerii nagrobków, przy płomieniach świec odbyło się wiele konkursów, których uwieńczeniem był pokaz Mody Upiornej. Wszystkie przebrania okazały się oszałamiające, siały grozę, strach i chwiejne nogi stawały się faktem. Finalistkami konkursu zostały: Agata, Alicja i Kasia.
Zabawa okazała się dla nas wielkim przeżyciem i jeszcze raz z całego serca dziękujemy klasie III a i wychowawczyni pani Annie Pośpiech za organizację tej imprezy.

zobacz zdjęcia


  27 października 2016
  Spotkanie z władzami Miasta Katowice

W związku z obchodami Tygodnia Demokracji Lokalnej 27 października, wraz z młodzieżą innych szkół, byliśmy gośćmi w Urzędzie Miasta Katowice. Zanim jednak powiemy z kim mieliśmy okazję i przywilej się spotkać, przybliżymy Wam ideę Tygodnia Demokracji Lokalnej. Jest to doroczna impreza o charakterze europejskim i skierowana do obywateli, organizowana jednocześnie w 47 krajach członkowskich Rady Europy. Jej zadaniem jest przybliżenie obywatelom zasad funkcjonowania różnych instytucji i samorządów lokalnych, promowanie idei wspólnej pracy i odpowiedzialności. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wspólne życie w wielokulturowym społeczeństwie: szacunek, dialog, interakcja”. W spotkaniu, które miało miejsce w Sali Posiedzeń Rady Miasta, udział wzięli: Wiceprezydent Miasta Katowice, Pan Waldemar Bojarun oraz radni naszego miasta, Panowie: Krzysztof Pieczyński i Tomasz Szpyrka.
Na początku głos zabrał Pan Waldemar Bojarun, opowiadając o historii, inwestycjach i nadziejach związanych z rozwojem Katowic. Następnie pytania zadawaliśmy my, młodzi, z którymi władze miasta wiążą wielkie nadzieje. Dyskusja dotyczyła spraw związanych z rozwojem kultury, edukacji, pomocy osobom niepełnosprawnym itp. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca radnego, jakie są jego obowiązki, w jaki sposób można pomagać lokalnej społeczności, jak ją aktywizować i organizować.
Ciekawe rzeczy działy się również później… Zaproszono nas bowiem na zwiedzanie Urzędu Miasta. Zobaczyliśmy np. gabinet Pana Prezydenta, Centrum Monitoringu Katowic, byliśmy również w budynku przy Rynku 4.
W tym miejscu dziękujemy za zaproszenie na spotkanie Panu Prezydentowi Miasta Katowice oraz wszystkim tym, którzy poświęcili nam swój czas. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się również z okazji kolejnej edycji Tygodnia Demokracji Lokalnej.

zobacz zdjęcia


  27 października 2016
  Targi Książki w Krakowie

Kilkuosobowa grupa szkolnych moli książkowych udała się (pod opieką p. I. Skapskiej) do Krakowa na XX jubileuszowe Targi Ksiązki. Na targach prezentowało się około 67O. wystawców, w tym również z zagranicy (m.in. z Izraela). Oszołomiły nas te tysiące książek - od religijnych po naukowe i literaturę piękną. Trudno było zapanować nad chęcią zakupienia najciekawszych pozycji, jedyne co nas ograniczało – to możliwości finansowe. Zadowoleni dźwigaliśmy do autokaru torby i plecaki wypełnione „szczęściem”. Dla nas chwile spędzone z dobrą książką to podróż w czasie i przestrzeni a ich bohaterowie to nasi dobrzy znajomi i przyjaciele. Wycieczka na Targi Książek do Krakowa została zorganizowana przez panią mgr Barbarę Michniak (nauczyciela bibliotekarza) i panią metodyk mgr Iwonę Muller.

zobacz zdjęcia


  25-26-27 października 2016
  Szkolny Klub Wolontariusza

Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza brali udział w spotkaniu organizacyjnym z panią Małgorzatą Janicką - koordynatorem wolontariatu w Hospicjum Cordis. Pani Janicka opowiedziała nam, czym zajmuje się hospicjum i na czym będą polegać nasze obowiązki. Na zakończenie spotkania zwiedziliśmy budynek. Naszym pierwszym zadaniem było uporządkowanie ogródka przy hospicjum. Jednym z zadań naszego klubu jest też opieka nad grobem Józefa Rymera - Patrona szkoły. W środę - 26 października - pojechaliśmy na cmentarz przy ulicy Damrota, gdzie sprzątaliśmy grób Patrona i teren wokół niego, a w piątek złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w dowód naszej pamięci.

zobacz zdjęcia


  16 października 2016
  Sztafetowe biegi przełajowe

Wierzymy w prawdę zawartą w starej łacińskiej sentencji „ Mens sana in corpore sano” („W zdrowym ciele zdrowy duch") i dlatego dbamy o sprawność fizyczną naszej młodzieży. 16 października nasi uczniowie wzięli udział w sztafetowych biegach przełajowych chłopców szkół ponadgimnazjalnych organizowanych przez MOS Katowice, MOSiR Katowice, AWF Katowice w Dolinie Trzech Stawów (oś. Paderewskiego). Każdy z członków sztafety przebiegł dystans 1200 metrów. Nasi reprezentanci dali z siebie wszystko, ale niestety nie wystarczyło to do zwycięstwa. Uplasowaliśmy się w środku stawki. Przed nami cały rok pracy nad kondycją fizyczną na lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach dodatkowych a potem następne starty i ….. sukces.

zobacz zdjęcia


  14 października 2016
  Koncert Życzeń

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Ola i Aleksy z klasy III A poprowadzili piękny koncert życzeń z dedykacjami dla nauczycieli. Gwiazdą koncertu była Wiktoria (również III A), która w asyście swoich kolegów – aktorów zaśpiewała m. in.: „Babę zesłał Bóg” – dla p. dyrektor czy „Kundel bury” – dla nauczycieli przedmiotów weterynaryjnych. Piosenkę dla nauczycieli technologii – „Słodycze” – zaśpiewał Tomek z II B. Nie zabrakło też dedykacji dla wszystkich pracowników naszej szkoły – tu znów Wiktoria z brawurowo wykonanym utworem „Bo jak nie my to kto!”. Było mnóstwo śmiechu i wspólnego śpiewania. Następnie specjalnie dla nauczycieli wychowania fizycznego zatańczyła grupa zwierzaków z „Madagaskaru”. A przy ostatniej piosence: „Cudownych nauczycieli mam” niejednemu łezka w oku się zakręciła…

zobacz zdjęcia


  6 października 2016
  Dzień Uśmiechu

W czwartkowe, pochmurne, październikowe popołudnie do naszej szkoły za sprawą lek. wet. Aleksandry Kocot-Chrzanowskiej zawitał uśmiech. Wszystkich nas zaskoczyło zadedykowane specjalnie dla nas powitanie Kabaretu Młodych Panów, którzy z okazji Dnia Uśmiechu, w swój dobrze nam znany i lubiany sposób, przekazali nam życzenia radości i pogody ducha na co dzień.


Po takim wstępie nie mogło zabraknąć skeczu, który niejednemu z nas przypomniał, że są inne sposoby spędzania wolnego czasu np. gra w ganianego, skakanie w gumę itp., zamiast towarzystwa bezosobowego komputera. Nasi uczniowie klas I B, II B, III B, IV A i IV B również niesieni falą uśmiechu postanowili przyjąć postawy kabaretowe i w ten wyjątkowy dzień przebrali się swobodnie za np. krowę, jednorożca, chłopaka z gitarą, psa – kobietę stróża i wiele innych, których wszystkich nie sposób wymienić, a można podziwiać w galerii zdjęć.
Zwycięzcą konkursu na najśmieszniejsze przebranie okazał się uczeń klasy IV B – Mariusz Sawicki. Notabene ciekawe, jaki repertuar kinowy wybierze Mariusz, dzięki nagrodzie w postaci dwóch biletów do kina - dowiemy się już wkrótce.

zobacz zdjęcia
  5 października 2016
  Wycieczka integracyjna klasy I b

Mimo niesprzyjającej aury klasa I b postanowiła spędzić ten dzień poza murami szkoły i w ramach wycieczki integracyjnej połączyć przyjemne z pożytecznym. Pierwsza część naszej eskapady miała charakter edukacyjny – odwiedziliśmy ośrodek hodowli żubrów w Jankowicach koło Pszczyny. Zobaczyliśmy z bliska te majestatyczne zwierzęta, film im poświęcony, a także wysłuchaliśmy opowieści o tajemnicach żubrzego życia. Potem przejechaliśmy do Gostynia, gdzie oddaliśmy się różnym rozrywkom: paintballowi, grillowaniu, pogawędkom. Pogoda nas zawiodła, ale dobry humor wszystkim dopisywał. Już myślimy o kolejnej wycieczce, miejmy nadzieję, że w zdecydowanie lepszych „okolicznościach przyrody”.

zobacz zdjęcia


  3 października 2016
  Wycieczka integracyjna klasy I a

W październikowy poranek, w deszczu wyruszyliśmy na Magurkę Wilkowicką. Z przełęczy Przegibek po godzinie marszu dotarliśmy do schroniska PTTK, gdzie czekała na nas kiełbaska z ogniska i gry integracyjne. Wraz z opiekunami: wychowawczynią Bożeną Kwiatkowską - Rak, panią Cegiełą i panem Wojciechem Leitz ćwiczyliśmy naszą wyobraźnię i kreatywność, grając m.in. w kalambury. Z pełnymi brzuchami i w dobrych humorach opuszczaliśmy Magurkę, robiąc sobie wspólne zdjęcie pod olbrzymim bukiem. Mamy nadzieję na kolejny wspólny wyjazd.

zobacz zdjęcia


  27 września 2016
  Wycieczka do Krakowa - Młodopolskie klimaty

W piękny wrześniowy wtorek zwiedzaliśmy królewski gród Kraków. Przespacerowaliśmy się po Plantach a Królewski Trakt zaprowadził nas na Rynek Główny i Wawel. Zajrzeliśmy też do Bazyliki Franciszkańskiej, aby podziwiać wspaniałe polichromie projektu S. Wyspaińskiego i J. Mehoffera oraz witraże S. Wyspiańskiego i drogę krzyżową J. Mehoffera.
Na koniec udaliśmy się do gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zapoznać się z malarstwem i rzeźbą przełomu XIX i XX wieku. Tematem lekcji muzealnej była sztuka i artyści Młodej Polski, analiza i interpretacja tekstów kultury, kształtowanie postawy odbiorcy kultury, rozwijanie osobistych zainteresowań oraz korespondencja sztuk.

zobacz zdjęcia


  19 września 2016
  Spotkanie Śląskiego Kuratora Oświaty z laureatami Olimpiad i Turniejów

W nowoczesnym Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się spotkanie Śląskiego Kuratora Oświaty z laureatami Olimpiad Przedmiotowych i Turniejów Zawodowych w roku szkolnym 2015/2016. W spotkaniu uczestniczyli laureaci gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego wraz z nauczycielami przygotowującymi uczniów do olimpiady czy turnieju. Naszą szkołę reprezentowały absolwentki Martyna Nowak – laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności i Chengying Jiang - laureatka Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik oraz p. mgr inż. Małgorzata Plesińska, która przygotowywała uczennice do olimpiady i turnieju. Martynę przygotowywała również do olimpiady p. mgr Anna Kuczyńska.
W spotkaniu uczestniczyli znamienici Goście: Pani Kurator mgr Urszula Bauer, Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych z Gliwic.
Uczniowie i nauczyciele przy dźwięku fanfar, w wykonaniu 3 uczniów ze Szkoły Muzycznej w Katowicach, otrzymali listy z gratulacjami od Pani Kurator, uczniowie listy gratulacyjne od Rektora Politechniki Śląskiej oraz wszyscy drobne upominki.
Przedstawiciele młodzieży i nauczycieli, ze szkół z najwyższa ilością laureatów, opowiedzieli o trudach przygotowań do olimpiad i smaku sukcesu. Przedstawiciel laureatów olimpiad międzynarodowych przedstawił krótki pokaz slajdów z Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Moskwie i Pekinie.
Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie z dziedziny nanotechnologii. Po prawie 3 godzinnym spotkaniu na uczestników czekał smaczny poczęstunek.

zobacz zdjęcia


  16 września 2016
  Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Już po raz trzeci w naszej szkole w ramach Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP odbyło się czytanie, tym razem, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Głównym celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa oraz podkreślenie egalitaryzmu literatury, którą może poznawać każdy człowiek.
W tym roku Polacy w głosowaniu internetowym zadecydowali, że chcą wysłuchać „Quo vadis” H. Sienkiewicza (powieść naszego noblisty miała konkurentów, którymi byli: „Chłopi” W. Reymonta, „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej, „Wesele” S. Wyspiańskiego oraz "Popioły” S. Żeromskiego).
Przypominamy, że rok 2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza. Taka decyzję podjął Senat RP z okazji 170. rocznicy urodzin pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury, 100. rocznicy jego śmierci oraz 120. rocznicy wydania powieści "Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.
W naszej szkole niezapomnianym i przekonywującym Petroniuszem był dr W. Lietz, porwała nas też interpretacja fragmentu opisującego walkę Ursusa z turem, która zaprezentował p. J. Sawicki. W pamięci zostanie nam też dialog Winicjusza i Ligii odczytany przez M. Szewczyka z kl. III b i Weronikę (absolwentka naszej szkoły) oraz mistrzostwo lektorskie p. A. Cegieły. Całości dopełniła prezentacja multimedialna ilustrująca odczytywane fragmenty prozy H. Sienkiewicza oraz oprawa muzyczna.
Akcja ta kolejny raz udowodniła, że czytanie i słuchanie literatury może być pasjonującym (czasami zabawnym) sposobem spędzania czasu.

zobacz zdjęcia


  14 września 2016
  Apel "Prawa i obowiązki ucznia"

14 września br. uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły zawodowej zebrali się w świetlicy na uroczystym apelu. Teraz już wszyscy wiedzą, że mamy m.in. prawo do jawnej oceny, prawo do swobody wyrażania swoich myśli i poglądów czy też prawo do wypoczynku i zabawy. Ale… mamy również obowiązki. Wiemy m.in., że powinniśmy być tolerancyjni wobec innych osób. Wiemy, jak należy ubrać się wychodząc do szkoły i wiemy, co oznacza termin strój galowy.
Po środowym apelu nic już nie jest dla nas tajemnicą

  9 i 12 września 2016
  Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych

We wszystkich klasach pierwszych odbyły się zajęcia nt.: „Poznajmy się bliżej – razem w naszej klasie i szkole”.
Zajęcia poprowadziła p. pedagog Jolanta Rogulska - Panczykowska, która zadbała o stworzenie klimatu zaufania i bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwoliły uświadomić sobie wspólne cechy i upodobania, zainicjować proces przeobrażania się luźnej grupy w dobrze działający zespół.

zobacz zdjęcia


  1 września 2016
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Jeśli ktoś czekał na wybuch niepohamowanej radości młodzieży z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, to niestety takiego zjawiska nie zaobserwowano podczas dzisiejszej uroczystości w naszej szkole (i z pewnością w każdej innej). O czym to świadczy? O zdrowiu psychicznym naszej młodzieży, o zrozumiałym smutku z powodu zakończonych wakacji Anno Domini 2016, które przeszły już do historii i stały się kolorowym wspomnieniem. Należy jednak podkreślić, że nie zaobserwowano „czarnej rozpaczy” i łez. Na twarzach uczniów gościły uśmiechy, rozmowom nie było końca, nauczyciele zostali powitani z widoczną i słyszalną sympatią, przemówienie pani dyrektor Bożeny Zając zostało wysłuchane z uwagą i nawet można powiedzieć - z zainteresowaniem. „Pierwszaki” z ciekawością, spokojem i odrobiną rezerwy przyglądały się nowym koleżankom, kolegom, nauczycielom. Zostały serdecznie przyjęte przez społeczność szkolną, której integralną częścią staną się bardzo szybko. Najdalej za miesiąc będą mówiły : „a u nas w szkole …...”, a za rok będą witać kolejny rocznik z odrobiną nonszalancji i poczucia wyższości, które trzeba przecież pokazać młodszym.
Niestety wakacje za nami, ale te następne będą już za dziesięć miesięcy i z pewnością będą jeszcze lepsze od minionych.

Strona główna    Góra strony


...
Copyright © 2005-2016 RaV&sandrac